Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 79-81: Ανατροπή made in Olympiacos (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους, αλλά το γύρισε και πήρε εκπληκτική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 79-81.

Ο Ολυμπιακός θύμισε την ομάδα που αρνιόταν να χάσει και με σημαντική ανατροπή νίκησε στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα με 79-81. Οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους διαφορά, δεν τα παράτησαν και στο τέλος βγήκαν από το γήπεδο πανηγυρίζοντας σε ένα ιστορικό βράδυ αφού ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του κυπέλλου Πρωταθλητριών από το 1957.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με τέσσερα εύστοχα τρίποντα (Ουόλντεν, Ριθ, Ο' Μπράιαντ) προηγήθηκαν πολύ νωρίς με σημαντική διαφορά πόντων (14-5, 5'). Η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν ήταν καθόλου καλή, οι παίκτες αναλώνονταν σε άσκοπες ντρίμπλες και έτσι ο Μπαρτζώκας έριξε ταυτόχρονα τον Σπανούλη με τον Σλούκα στο παρκέ. Ούτε αυτός ο τρόπος έφερε αποτέλεσμα όμως και με 6/8 τρίποντα ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +16 (30-14, 9').

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με κάποια σκληράδα στο πίσω μέρος του παρκέ. Στην επίθεση οι «παλιοί» ανέλαβαν δράση κι έτσι Πρίντεζης και Σπανούλης βοήθησαν να μειωθεί η διαφορά (37-27, 15'). Ορισμένα λάθη συγκέντρωσης και κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ εμπόδισαν τους Πειραιώτες να ρίξουν ακόμη περισσότερο την διαφορά ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ο ΜακΚίσικ αστόχησε ακόμη και σε lay up (45-37, 20΄).

Η εικόνα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν παρόμοια με αυτή στο τέλος του προηγούμενου. Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλή άμυνα, αλλά έχανε τα ριμπάουντ και ο Λόιντ βρήκε ρυθμό. Το καλό ήταν όμως πως είχε βρει ρυθμό κι ο Χάρισον ο οποίος με 3/3 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 52-50 (15'). Ο Έλις σε ένα τρομερό πεντάλεπτο με κοψίματα, ριμπάουντ και καλάθια έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (52-54, 27'). Τα τρίποντα των Κούριτζα και Ντόμπριτς κράτησαν «ζωντανό» τον Ερυθρό Αστέρα (61-62, 30').

Ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη, Σλούκα, Πρίντεζη, Ζαν Σαρλ και Λαρεντζάκη στο παρκέ είχε βρει ρυθμό. Η επίθεση λειτουργούσε εξαιρετικά και βάσει σχεδίου με αποτέλεσμα τα τρίποντα των Πρίντεζη και Λαρεντζάκη να στείλουν τους Πειραιώτες στο +9 (61-70, 32'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με πρωταγωνιστή τον Λόιντ μείωσαν σε 69-70 (34'). Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι, ο Ολυμπιακός έχασε για λίγο την ψυχραιμία του και οι Σέρβοι βρέθηκαν να προηγούνται με 78-76 στο τελευταίο λεπτό. Το καλάθι του Πρίντεζη και 1/2 βολές του Σπανούλη έκαναν το 78-79. Στα 8'' που απέμεναν ο προπονητής των γηπεδούχων έδωσε εντολή για φάουλ ώστε να έχει η ομάδα του την τελευταία επίθεση.

Ο Σπανούλης με 1/2 και ο Ο' Μπράιντ με 1/2 διατήρησαν ισόπαλο το σκορ και στο τέλος ο Πρίντεζης με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 79-81.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 49 πόντους στα τρία τελευταία δεκάλεπτα ενώ στην επίθεση σούταρε με 52.2% στα τρίποντα!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιώργος Πρίντεζης τελείωσε το ματς με δικό του καλάθι και πρόσφερε συνολικά 16 πόντους (5/7δ., 1/1τρ., 3/5β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

Τρομεροί και οι Βασίλης Σπανούλης (14π., 5ρ., 2ασ., 5λ.) και ο Κώστας Σλούκας (12π., 7ασ., 4λ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Όγκνιεν Κούζμιτς δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε ματσάρα με 11 πόντους (3/4τρ.) και 2 ριμπάουντ.

Γύρισε το ματς ο Αάρον Χάρισον με 3/3 τρίποντα και συνολικά 12 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά το καλάθι του Πρίντεζη στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την κακή του άμυνα από την πρώτη περίοδο κι ύστερα. Ο ολυμπιακός την ευκολία με την οποία έχασε το προβάδισμα των 9 πόντων (61-70).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία σκαστή πάσα του Λόιντ και το κάρφωμα του Ο' Μπράιαντ νωρίς στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81