Αρμάνι - Άλμπα 75-55: Περίπατος (vid)

Σε εξ αναβολής παιχνίδι η Αρμάνι (6-3) νίκησε την Άλμπα (3-7) με 75-55.

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε ό,τι ήθελε την Αλμπα Βερολίνου επικρατώντας με 75-55

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπο αν επιβληθούν η μία της άλλης κάτι το οποίο κατάφερε η Αρμάνι. Μπορεί στο 7' το σκορ να ήταν ισόπαλο στους 13 πόντους, όμως Χάινς και ΛεΝτέι διαφοροποίησαν την κατάσταση (19-13, 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και εκτός των δύο Αμερικανών ψηλών μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος και ο Ντιλέινι με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +12 (29-17, 14') Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν πάρα πολύ να σκοράρουν ενώ και στην άλλη πλευρά ήταν κάπως χαλαροί κι έτσι με τρίποντο του Σιλντς πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 42-22.

Η εικόνα της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε το παραμικρό. Οι παίκτες του Μεσίνα έπαιζαν ωραίο μπάσκετ ενώ αυτοί του Ρενέσες κάτι που δεν έμοιαζε μπάσκετ. Ο Πάντερ πήρε μπροστά στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους (61-34, 28').

Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια του με τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές κάτι το οποίο ευνόησε την Άλμπα η οποία μείωσε σε 66-48 (35').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καθολικά ανώτερη η Αρμάνι η οποία τελείωσε με 50% στα δίποντα, 41% στα τρίποντα κι έδωσαν 18 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ τελείωσε με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε πολύ κακό βράδυ όλοι οι παίκτες της Αλμπα με εξαίρεση τον Λουκ Σίκμα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέβιν Πάντερ «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο προσφέροντας συνολικά 14 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Από το 7ο λεπτό κι έπειτα υπήρχε μία ομάδα στο παρκέ κι αυτή ήταν η Αρμάνι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα, οι φιλοξενούμενοι... όλα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική ασίστ του Λουκ Σίκμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-22, 64-41, 75-55