Ολυμπιακός: Προβληματίζει στο πρώτο δεκάλεπτο με ρεκόρ 1-8!

Η ομάδα του Ολυμπιακού μόνο μία φορά κέρδιζε στο τέλος της πρώτης περιόδου στα εννιά φετινά παιχνίδια.

Το πρώτο δεκάλεπτο στις φετινές εννιά αναμετρήσεις του Ολυμπιακού πρόκειται μακράν για το χειρότερο διάστημα που παρουσιάζει η ομάδα.

Οι Πειραιώτες δεν μπαίνουν στο παρκέ όπως πρέπει με αποτέλεσμα να έχουν ρεκόρ 1-8. Δηλαδή στα 8 από τα 9 παιχνίδια που έχουν δώσει βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου.

Μοναδική φορά που κέρδιζαν μετά την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό όπου προηγήθηκαν με 12-22.

Χαρακτηριστικό είναι πως και στις οκτώ περιπτώσεις που ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ του πρώτου δεκαλέπτου είχαν δεχθεί σε όλες, τουλάχιστον 20 πόντους με την Αναντολού Εφές να σκοράρει 29.

Ο Ολυμπιακός κατά μέσο όρο στην πρώτη περίοδο των φετινών του αγώνων σκοράρει 16.22 πόντους και δέχεται 21.55.

Προφανώς και τίθεται θέμα συγκέντρωσης και οφείλουν οι «ερυθρόλευκοι» να το διορθώσουν.