Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ 67-73: «Καθάρισε» ο Τόμπκινς από τα 6.75 (vid)

Η Ρεάλ (4-4) νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (3-5) με 67-73 χάρη σε 2/2 τρίποντα του Τρέι Τόμπκινς σε κρίσιμο σημείο.

Η Ρεάλ έφυγε με τη νίκη από το Βελιγράδι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 67-73.

Με δύο κρίσιμα τρίποντα του Τόμπκινς και τους γηπεδούχους να βρίσκουν μόλις δύο πόντους στα τελευταία 4.30 λεπτά, οι Μαδριλένοι έφτασαν στο ρεκόρ 4-4.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με άριστη λειτουργία στην επίθεσή τους βρέθηκαν να προηγούνται με 21-8 (7'). Τα δύο γρήγορα φάουλ του Ταβάρες δημιούργησαν πρόβλημα στους Μαδριλένους, ωστόσο βρίσκοντας σκορ από τα 6.75 μείωσαν γρήγορα σε 21-19 (9').

Η δεύτερη περίοδος είχε από νωρίς πρωταγωνιστή τον Λόιντ ο οποίος φτάνοντας τους 13 πόντους μετέτρεψε το σκορ σε 33-24 (13'). Η Ρεάλ δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι κι οι Σέρβοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο πηγαίνοντας εκ νέου στο +11 (38-27, 16'). Όπως συνέβη και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και χάρη στον Γκαρούμπα μείωσαν σε 40-36 (19').

Η Ρεάλ βγήκε από τα αποδυτήρια απόλυτα συγκεντρωμένη και με τον Ταβάρες να κρύβει το καλάθι, έδωσε ευκαιρία για καλύτερο μπάσκετ στην επίθεση και με τρίποντο του Καμπάτσο προσπέρασε με 44-46 (25'). Ήταν φανερό πως οι παίκτες του Λάσο είχαν αποκτήσει ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Γιουλ και Ράντολφ βρέθηκαν στο +8 (46-54, 27').

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έτσι Λόιντ και Ουόλντεν έβαλαν ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα τους (65-64, 36'). Σε εκείνο το σημείο ο Καμπάτσο έδωσε δύο ασίστ στον Τόμπκινς ο οποίος με 2/2 τρίποντα άλλαξε εκ νέου την κατάσταση (65-70, 37'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με εγωιστικό τρόπο να πλησιάσουν, δεν τα κατάφεραν κι έτσι η Ρεάλ πήρε την εκτός έδρας νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ είχε μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο της, σούταρε καλύτερα (55.3%-61.1% στα δίποντα και 23.8%-35.9% στα τρίποντα). Οι παίκτες του Λάσο έδωσαν 17 ασίστ αντί μόλις 11 των αντιπάλων τους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράντολφ πρόσφερε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χολ έπαιξε 24 λεπτά και τελείωσε με 1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλός ο Τόμπκινς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 65-64, ο Τόμπκινς βρήκε δύο διαδοχικά τρίποντα,

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το 25% στα τρίποντα. Η Ρεάλ τα 17 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το blooper με το χαμένο κάρφωμα του Αμπάλδε.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 42-36, 53-59, 67-73