Άλμπα - Μπαρτσελόνα 67-103: Περίπατος στο Βερολίνο (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Μπαρτσελόνα (6-1) διέλυσε την Άλμπα στο Βερολίνο (1-4) για την 7η αγωνιστική της EuroLeague, με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 12 (από τις 31) ασίστ και την Μπάρτσα να σουτάρει με 52% από το τρίποντο.

Το πέρασμα ήταν άνετο. Και πώς να μην είναι; Η Μπαρτσελόνα μοίρασε 31 ασίστ, έτρεξε σαν... παλαβή την Άλμπα, ενώ την ίδια στιγμή η ομάδα του Αϊτο Ρενέσες ήταν άστοχη και κακή στην άμυνα.

Ο Νικ Καλάθης θύμισε τον... Καλάθη του Παναθηναϊκού, δίνοντας 12 ασίστ σε 18 λεπτά, ο Άλεξ Αμπρίνες ανέλαβε την εκτέλεση (17π.) ξεκινώντας με 4/4 τρίποντα και όλα τα υπόλοιπα ήταν απλά για τους Καταλανούς.

Το ματς

Η ανάλυση δεν κρύβει κάποια θαύμα. Από το 11-10 υπέρ της Μπάρτσα, το σκορ έγινε 20-14 και λίγο αργότερα 30-18 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η Άλμπα δεν αντέδρασε και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Μπαρτσελόνα έκανε τα πάντα σωστά. Ήταν ασταμάτητη, με 73.7% στα δίποντα και 52.5% στα τρίποντα. Έδωσε 1 ασίστ έναντι 17 λαθών και κατέβασε 39 ριμπάουντ. Δεν μπορούσε να χάσει.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άλεξ Αμπρίνες στην πιο γεμάτη φετινή εμφάνισή του με 17 πόντους (1/1 δίποντο, 5/6 τρίποντα), μόνο στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 4/ τρίποντα!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης. Συνήθως είναι φανερός ήρωας, αυτή τη φορά, ωστόσο, λειτούργησε στο... περιθώριο και έδωσε 12 ασίστ σε 18 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μάρκους Έρικσον είναι ο 2ος σκόρερ της Άλμπα (13.2 πόντους). Πέτυχε ένα τρίποντο με 1/9 σουτ σε 25:24 στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο φινάλε του πρώτο δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα πέτυχε ένα επί μέρους 7-2 και πήρε διαφορά 12 πόντων. Μετά από αυτό το σημείο, όλα τελείωσαν.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ρόλαντ Σμιτς «ξεφορτώθηκε» τον αντίπαλό του, γύρισε πρόσωπο προς το καλάθι και κάρφωσε με τα δύο χέρια!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τίποτα! Η Άλμπα την άμυνά της, την αστοχία στα σουτ, αλλά και το γεγονός πως έλειπε η επιθετικότητα. Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το ματς με 16 ομαδικά φάουλ, με τους Γερμανούς να κερδίζουν μόλις 3 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 36-56, 51-75, 67-103.

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.