Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-66: Ο «Σάρας» και οι… τέσσερις σωματοφύλακες

Η νέα εποχή της Μπαρτσελόνα, αυτή με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο, άρχισε με σπουδαία νίκη (76-66) επί της ΤΣΣΚΑ στη Βαρκελώνη. Μίροτιτς, Ντέιβις, Καλάθης και Αμπρίνες σε ρόλο τεσσάρων σωματοφυλάκων έβαλαν τη σφραγίδα τους στη θετική πρεμιέρα για τους Καταλανούς.

Στο σπουδαιότερο παιχνίδι της πρεμιέρας της Euroleague, η αλήθεια είναι ότι ακόμη και σε στιγμές πίεσης, ουδέποτε καλλιεργήθηκε η αίσθηση ότι η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να ηττηθεί από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Είναι εξάλλου χαρακτηριστικό το γεγονός ότι από το 6ο λεπτό του αγώνα έως και το φινάλε, οι Καταλανοί ουδέποτε έχασαν το προβάδισμα, ενώ όταν ένιωσαν την αντίδραση της ρωσικής ομάδας, επιστράτευσαν την ποιότητά τους.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Αμυντικά έκανε εξαιρετική δουλειά για 15 αγωνιστικά λεπτά, ενώ επιθετικά της «βγήκε» η επιλογή να περάσει την μπάλα στο καλάθι και πιο συγκεκριμένα στους Ντέιβις, Μίροτιτς. Γιατί πρόσφεραν 23 πόντους με 8/10 δίποντα, πάνω σ’ αυτούς στηρίχθηκαν οι Καταλανοί για το 24-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου αλλά και για το +14 (33-19, 15’).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν άστοχη έξω από τα 6.75 κι έφτασε να είχε 2/9 προσπάθειες έως ότου αναλάβει δράση ο Ντάνιελ Χάκετ. Τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Ιταλού γκαρντ την «κράτησαν» στα μέσα της 2ης περιόδου και σε συνδυασμό με τις λύσεις που πρόσφερε και ο Σενγκέιλα, μείωσε τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Η δεύτερη απόπειρα της Μπαρτσελόνα να «τελειώσει» το παιχνίδι (49-35, 21:30) «χτύπησε» και πάλι πάνω στην προσωπικότητα του Χάκετ. Οι Καταλανοί έχασαν τη συνέπειά τους στην επίθεση στο 3ο δεκάλεπτο, περιορίστηκαν στους έξι πόντους σε 8:30 αγωνιστικά λεπτά αλλά και η ΤΣΣΚΑ πέταξε στο καλάθι των αχρήστων ένα σωρό ευκαιρίες (με διαδοχικά χαμένα τρίποντα) για να μειώσει τη διαφορά περισσότερο από το -7 (55-48, 30’).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε την εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και ουσιαστικά όλα άρχισαν από την αρχή, δύο λεπτά μετά την είσοδο στην τελευταία περίοδο (57-55). Στη δύσκολη στιγμή, ο Άλεξ Αμπρίνες έδωσε έξι διαδοχικούς πόντους (63-55, 34:30) διαμορφώνοντας συνθήκες αποσυμπίεσης για την ομάδα του. Διευρύνοντας το επιμέρους σκορ στο 14-2, η Μπαρτσελόνα απέκτησε διαφορά 14 πόντων (71-57) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά κι εκεί κλείδωσε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα μετέφερε το παιχνίδι στη ρακέτα για να εκμεταλλευτεί την απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ και βασίστηκε στην αποτελεσματικότητά της από κοντινή απόσταση (59.5%), ενώ όταν χρειάστηκε είχε και το μακρινό σουτ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Νίκολα Μίροτιτς και Μπράντον Ντέιβις αποτέλεσαν τον πιο σταθερό και αποτελεσματικό τρόπο έκφρασης της Μπαρτσελόνα στην επίθεση, αλλά ο Άλεξ Αμπρίνες «ξεκλείδωσε» τους Καταλανούς στη δύσκολη στιγμή.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης είχε δημιουργία κι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Μάικ Τζέιμς

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κακό παιχνίδι από τον Οριόλα ενώ ο Κλαβέρ πέρασε… απαρατήρητος. Για την ΤΣΣΚΑ, ο Μάικ Τζέιμς δεν είχε ρυθμό, ο Ουίλ Κλάιμπερν επίσης, ενώ οι ψηλοί δεν κάλυψαν την απουσία του Μιλουτίνοφ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο κλεψίματα της Μπαρτσελόνα όταν το σκορ ήταν 60-55 γιατί έτσι οι Καταλανοί βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα υπέπεσε σε 16 λάθη. Η δε ΤΣΣΚΑ είτε διαχειρίστηκε λάθος είτε αστόχησε στις περισσότερες κρίσιμες επιθέσεις του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή φάση με το κάρφωμα του Μπράντον Ντέιβις στο δεύτερο δεκάλεπτο

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66