Άλμπα - Ολυμπιακός 71-78: Χρήσιμο και νικηφόρο τεστ (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Άλμπα με 71-78. Πολύ καλοί οι Ζαν Σαρλ, Χάρισον και Σπανούλης.

Οι Πειραιώτες νίκησαν στο πρώτο από τα δύο φιλικά παιχνίδια την Άλμπα Βερολίνου με 71-78 κι έδειξαν αρκετά βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα ματς της περασμένης εβδομάδας.

Ο Ολυμπιακός είχε σε καλή κατάσταση τους Χάρισον, Σπανούλη και Ζαν Σαρλ ενώ αξιοσημείωτο πως σκόραραν και οι 12 παίκτες που αγωνίστηκαν (δεν έπαιξαν Κόνιαρης και Χαραλαμπόπουλος). Στα αρνητικά της παρουσίας των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα οι πολλές λάθος πάσες και τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ειδικά στην τελευταία περίοδο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για το αρχικό του σχήμα τους Σλούκα, Χάρισον, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ και Έλις κι η αλήθεια είναι πως τα πήγαν αρκετά καλά. Ο Έλληνας γκαρντ προσπαθούσε να τρέξει και να δημιουργήσει με αποτέλεσμα να βρουν τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι οι Χάρισον και Παπανικολάου (8-12). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες διόρθωσαν για μικρό διάστημα κάποιες αδυναμίες στην άμυνα και προηγήθηκαν με 15-21, όμως η είσοδος του Γκρέιντζερ βοήθησε τους γηπεδούχους να μειώσουν σε 19-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στην άμυνά τους. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Λαρεντζάκη και του Ζαν Σαρλ την ώρα που η Άλμπα είχε διάφορους παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Το σκορ ήταν αρκετά ισορροπημένο όμως ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Χάρισον πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 35-39.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να δίνουν πολλές φορές την μπάλα στον αντίπαλο μετά από κακές πάσες. Οι γηπεδούχοι φυσικά και το εκμεταλλεύτηκαν και με πέντε σερί πόντους του Σίκμα ισοφάρισαν στους 43 πόντους. Ο Σλούκας με τον Παπανικολάου βρήκαν τον τρόπο να ευστοχήσουν από μέση και μακρινή απόσταση κι έτσι σε συνδυασμό με την αρκετά καλή άμυνα μέχρι και την δεύτερη περιστροφή, το σκορ έγινε 49-53 (27'). Η είσοδος στο παρκέ του Σπανούλη πρόσφερε ακόμη περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα χάρη στον αρχηγό της ομάδας και τον Χάρισον να βρεθούν οι Πειραιώτες στο +11 (49-60, 29΄).

Στην τελευταία περίοδο στο μπροστινό μέρος του παρκέ ο Σπανούλης έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Βερολινέζων είτε σκοράροντας είτε πασάροντας. Στην άμυνα όμως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ έδιναν δεύτερη και τρίτη ευκαιρία στην Άλμπα η οποία χάρη κυρίως στον Γκρέιντζερ μείωσε σε 71-73 (38'). Ο Σπανούλης με τον Μάρτιν έδωσαν τη λύση και ουσιαστικά χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους χάρη σε μία συνεργασία τους η οποία ολοκληρώθηκε με καλάθι και φάουλ του Αμερικανού (71-76, 40').

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 6(1), Σίβα 11 (2), Γκίφι 8(2), Ματισεκ 6(2), Σνάιντερ 5(1), Ολιντ 2, Φοντέκιο 5, Τίμαν 7(1), Γκρέιντζερ 10(2), Σίκμα 11, Λάμερς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 14(1/1 δίπ., 4/6 τρ., 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1/1 τρ., 4 ριμπ., 1 κλ., 2 ασ.), Σπανούλης 9 (1τρ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Σλούκας 4 (2 ασ.), Μάρτιν 7 (6 ριμπ., 3 ασ., 3 κοψ.), Βεζένκοφ 4 (1 κλ.), Πρίντεζης 1, Παπανικολάου 9 (3/3 τρ., 3 ασ.), Ζαν Σαρλ 10 (2/2 β., 4/5 διπ., 1 ασ.), Τζένκινς 3(1τρ., 1 κλ., 1 ασ.), Έλις 10 (5/5 διπ., 5 ριμπ., ΜακΚίσικ 4 (1 ασ.).