Μπασκόνια - Ερυθρός Αστέρας 71-56: Όσον ζουν... ελπίζουν οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 71-56 και θέλει να εξαντλήσει τις μαθηματικές ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs.

H Μπασκόνια ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Σέρβων στη Βιτόρια, ανέβηκε στο 10-16 στην κατάταξη κρατώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για συμμετοχή στα προημιτελικά.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Μπίλι Μπάρον, Βλάντιμιρ Στίματς κουβάλησε επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 8-9 στο 4'41". Ακολούθως η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό στην επίθεση (20-13), έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 21-15 και ο Σαβόν Σιλντς ανέβασε τη διαφορά στο +9, κάνοντας το 28-19 στο 12:35. Μάλιστα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-28 με τις 2/2 βολές του Μάικλ Έρικ.

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, μειώνοντας σε 48-43 με τον Στίματς όμως ο Ιλιμάνε Ντιόπ ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 54-43 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος στη Βιτόρια. Το τρίποντο του Τόκο Σενγκέλια διαμόρφωσε το 60-45, ο Μιγκέλ Γκονζάλεζ σκόραρε για το +21 (71-50) στα 2:04 για το φινάλε και η Μπασκόνια έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 71-56.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 60% στο δίποντο (21/35) και είχε σε μεγάλη βραδιά την τριπλέτα των Σενγκέλια, Σιλντς και Έρικ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαβόν Σιλντς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ ο Τόκο Σενγκέλια είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Γκιστ με 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 φάουλ σε 16:35.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικλ Έρικ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπασκόνια μετά το 25'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα ποσοστά τους στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-28, 54-43, 71-56.