Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 65-94: Ποιος είδε τη «βασίλισσα» και δεν την... φοβήθηκε! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε... «βασιλικό» πέρασμα από την Πόλη διαλύοντας τη Φενέρμπαχτσε με 94-65. Έχασε έδαφος η τουρκική ομάδα για την 8άδα, εξαιρετικοί οι Ταβάρες και Κάρολ.

Τι κι αν απουσίαζαν οι Άντονι Ράντολφ και Σέρχιο Γιουλ. Τι κι αν η Φενέρ είναι σε... αναμμένα κάρβουνα όσον αφορά το «κυνήγι» των playoffs. Η Ρεάλ όχι μόνο δεν χάρισε κάστανα, όχι μόνο δεν επηρεάστηκε από τις απουσίες αλλά φρόντισε να κάνει... σκόνη και θρύψαλα τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, κερδίζοντας με 94-65.

Ο Τζέισι Κάρολ (20 πόντοι, 4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα) και ο Έντι Ταβάρες (16 πόντοι, 8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ήταν εκείνοι που φρόντισαν να καλύψουν με τον καλύτερο τρόπο τα «κενά» τους, ενώ συνολικά η Ρεάλ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στα σουτ εντός παιδιάς έχοντας 72% στα δίποντα (28/39) και 44% στα τρίποντα (11/25).

Η Ρεάλ φρόντισε να δείξει την κυριαρχία της από το ξεκίνημα του ματς. Το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν απλά το... πρόγευμα για τα όσα θα επακολουθούσαν στην Πόλη. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε δέσει... κόμπο τους γηπεδούχους και χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα μπόρεσαν να βρουν και εύκολα καλάθια στην επίθεση. Ταβάρες και Κάρολ ήταν «όλα τα λεφτά» για τη Ρεάλ ενώ το ημίχρονο έληξε στο +16 (31-47) υπέρ της.

Στη συνέχεια η Φενέρ ίσα-ίσα που κατάφερε να αντιδράσει καθώς μείωσε μέχρι 12 πόντους στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στη Ρεάλ που εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +20 (51-71) με τη λήξη του δεκαλέπτου, ενώ «άγγιξε» και τους 30 πόντους (53-82 στο 34').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, είχε διπλάσια ριμπάουντ από τη Φενέρ (33-18), τριπλάσιες ασίστ (30-11) ενώ σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέισι Κάρολ (20π., 4/6δίπ., 4/7τρ.) και ο Έντι Ταβάρες (16π., 8ριμπ.)) ήταν οι καλύτεροι της Ρεάλ στην Πόλη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Σταθερή αξία ο Τρέι Τόμπκινς (14π., 6/6 σουτ) για λογαριασμό των Μαδριλένων.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Άσχημο βράδυ για τον Κώστα Σλούκα με 1/5 σουτ και μόλις 1 ασίστ σε 18 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟΚΛΕΙΔΙ: Η... καλή μέρα από το πρωί φάνηκε στη Ρεάλ (15-22 το δεκάλεπτο) αφού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το εξαιρετικό της ξεκίνημα, «έχτισε» διαφορά ασφαλείας (31-47 το ημίχρονο) και δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: H φοβερή συνεργασία των Μαδριλένων στην 3η περίοδο. Ο Καμπάτσο «σέρβιρε» στον Γκαρούμπα, εκείνος με τη μία σαν... πάσα στο βόλεϊ στον Ταβάρες και εκείνος το εντυπωσιακό κάρφωμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τίποτα απολύτως. Η Φενέρ σχεδόν τα πάντα. Τα ποσοστά στα εντός παιδιάς, τα λιγοστά ριμπάουντ και την σχεδόν ανύπαρκτη δημιουργία.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-47, 51-71, 65-94