Ερυθρός Αστέρας - Αναντολού Εφές 78-85: Εφτά σερί νίκες και συνεχίζει (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αναντολού Εφές πέρασε από το Βελιγράδι νικώντας τον Ερυθρό Αστέρα με 78-85.

Η Αναντολού Εφές πανηγύρισε για έβδομη συνεχόμενη φορά στην Euroleague αφού επικράτησε με 78-85 του Ερυθρού Αστέρα. Η ομάδα του Αταμάν είχε εύκολο βράδυ στο Βελιγράδι με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς ίχνος χαλάρωσης και με 3 τρίποντα έκαναν το 0-11 (4') αναγκάζοντας τον Σάκοτα να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό δεν ήταν ικανό να ανακόψει τον ρυθμό του Λάρκιν και με 10 πόντους διατήρησε τη διαφορά (11-20, 9').

Οι αλλαγές του Αταμάν δεν επηρέασαν καθόλου δεν επηρέασαν το παραμικρό την ομάδα του. Μπομπουά και Σίνγκλετον σκόραραν με συχνότητα και έτσι η διαφορά πήγε στο +18 (16-34, 13'). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα στο παρκέ, υστερούσαν σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού και η διαφορά αυξήθηκε (18-41, 16').

Η εικόνα της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Τα τρίποντα των Νταβίντοβατς και Μπράουν βοήθησαν τους Σέρβους να μειώσουν σε 46-64 (27') και όταν προστέθηκε στην εξίσωση του σκορ και ο Μπαρόν έγινε το 56-69, (29΄).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στη σοβαρότητα η οποία τους διέκρινε πριν τη μείωση του σκορ από τον Ερυθρό Αστέρα. Η Εφές απάντησε στην αντεπίθεση των Σέρβων με ωραίο μπάσκετ κι έτσι επέστρεψε η ηρεμία (62-79, 33'). Οι γηπεδούχοι προς το τέλος της αναμέτρησης κατάφεραν με τον Πάντερ να μειώσουν σε 76-82 (40') χωρίς να προλάβει κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερη η Εφές με περισσότερες λύσεις και μεγαλύτερη ποιότητα. Σούταραν με 56.3% στα δίποντα και 45.2% στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάρκιν τελείωσε με 24 πόντους (3/5δ., 5/9τρ., 3/3β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιστ τελείωσε με 1/6 δίποντα, 1/2 βολές και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Εξαιρετικός ο Σίνγκλετον που πρόσφερε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ματς έληξε στα πρώτα 4 λεπτά του όταν κι η Εφές προηγήθηκε με 0-11.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την κακή άμυνα του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι τη χαλάρωση στο τελευταίο πεντάλεπτο και τα 17 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85