Εφές - ΤΣΣΚΑ 80-81: Και στο τέλος κερδίζει ο Τζέιμς (vid)

Βασίλης Βλαχόπουλος
Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τρομερό παιχνίδι και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη νίκη επί της Αναντολού Εφές μέσα στην Πόλη με 80-81. Ο Αμερικανός σημείωσε το νικητήριο καλάθι 17.5’’ πριν το τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία μεταξύ Σέιν Λάρκιν και Μάικ Τζέιμς καθώς οι δύο Αμερικανοί σημείωσαν από 11 πόντους, με απόλυτη ευστοχία στα σουτ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά οκτώ πόντων (11-19, 6’), αλλά η Αναντολού Εφές έτρεψε επιμέρους σκορ 11-4 μέχρι το τέλος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με το απίστευτο buzzer beater από τον Μπάλμπαϊ με σουτ κάτω από τη γραμμή του κέντρου (22-23, 10’).

Η έκρηξη του Ροντρίγκ Μπομπουά στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα καθώς η Εφές προηγήθηκε με 37-29 (15’). Εκεί επιστρατεύτηκε η ηγετική ικανότητα του Μάικ Τζέιμς, τα διαδοχικά πικ εν ρολ μεταξύ Χάκετ και Βόιτμαν επίσης στοιχειοθέτησαν τρόπο έκφρασης στην επίθεση κι έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μάζεψε τη διαφορά (47-43) στο ημίχρονο, με συνέπεια να πάει… στράφι το εκπληκτικό ποσοστό (8/13, 61%) των γηπεδούχων στο μακρινό σουτ.

Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο του Κάιλ Χάινς κράτησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας καθώς τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί πολύ χειρότερα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Διότι η Εφές είχε ρυθμό, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 57-52 στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι πάτησαν για πρώτη φορά πάνω σε διψήφια διαφορά (66-55, 29’) αλλά εκεί η ΤΣΣΚΑ βρήκε λύσεις από τον Χίλιαρντ και μείωσε σε 66-59 στο τέλος της περιόδου.

Η… παύση πυρός από τον Σέιν Λάρκιν επηρέασε τη λειτουργία της Εφές στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στην τελευταία περίοδο (71-68, 35’). Δύο τρίποντα του Μάικ Τζέιμς ισορρόπησαν απόλυτα το παιχνίδι (74-74, 36’) για να ακολουθήσει ένα κάρφωμα του Κάιλ Χάινς για το προσπέρασμα της ΤΣΣΚΑ (74-76). Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν για τις μεγάλες προσωπικότητες. Ένα μεγάλο σουτ του Σίμον έδωσε προβάδισμα στην Εφές (77-76), ο Τζέιμς απάντησε (77-78) για να ακολουθήσει ένα δύσκολο καλάθι του Λάρκιν (79-78). Δύο λάθη του Πλάις κι ένα του Χίλιαρντ είχαν την αξία τους για να φθάσουμε στο τελευταίο λεπτό (79-79).

Ο πρώτος εξιλεώθηκε με ένα επιθετικό ριμπάουντ και μία εύστοχη βολή (80-79), 37’’ πριν το τέλος. Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε ένα απίστευτο καλάθι 17.5’’ πριν το φινάλε και παρά την καλή άμυνα του Μπάλμπαϊ (80-81). Ο Λάρκιν πήρε την τελευταία επίθεσή πάνω, αλλά στο offbalance σουτ ήταν άστοχος και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη. Μάλιστα ο Τζέιμς μάζεψε το ριμπάουντ πέταξε την μπάλα, αυτή μπήκε στο καλάθι αλλά το σουτ ήταν εκπρόθεσμο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Γιατί έχει τον Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός πήρε την ΤΣΣΚΑ από το χεράκι και την οδήγησε στη νίκη. Έκανε ό,τι είχε κάνει και πέρυσι (απέναντι στην Εφές)με τη φανέλα της Αρμάνι Μιλάνο παιχνίδι το οποίο κατά σύμπτωση τελείωσε με το ίδιο σκορ (!). Ο Τζέιμς έδειξε την προσωπικότητά του παίρνοντας την ευθύνη και βάζοντας το κρίσιμο καλάθι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εκτός του Τζέιμς, ο Κάιλ Χάινς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Γίόχαν Βόιτμαν.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νταρούν Χίλιαρντ ο οποίος κράτησε την ομάδα του όταν η Εφές ξέφυγε με 11 πόντους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο ο Βασίλιε Μίτσιτς, εκτός παιχνιδιού ήταν και ο Άλεκ Πίτερς για την Εφές. Ο Ρον Μπέικερ συνεχίζει να καλλιεργεί προβληματισμό για την ΤΣΣΚΑ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να αλλάξει τη φιλοσοφία της στην επίθεση με δημιουργία η οποία είτε ξεκινούσε είτε τελείωνε μέσα στο καλάθι, απέκτησε συνέπεια. Αμυντικό έκοψε όλες τις συνεργασίες της Εφές υποχρεώνοντάς την σε μόλις 11 τελικές πάσες.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές δεν είχε συνεργασίες στην επίθεση και ήταν πολύ αδύναμη στη ρακέτα. Είναι πολλά τα 16 λάθη στα οποία υπέπεσε η ΤΣΣΚΑ

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τι άλλο… το απίστευτο buzzerbeater του Μπάλμαϊ στο τέλος της πρώτης περιόδου

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-43, 66-59, 80-81