Ζαλγκίρις - Βαλένθια 82-86: Εφτά σερί ήττες οι Λιθουανοί (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Ζαλγκίρις (4-9) ηττήθηκε στο Κάουνας από τη Βαλένθια (5-8) με 82-86 και πλέον η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μετρά εφτά σερί ήττες.

Η Βαλένθια πέρασε από το Κάουνας (82-86) υποχρεώνοντας την Ζαλγκίρις στην έβδομη συνεχόμενη ήττα.

Λαϊμπερί και Ντούμπλιεβιτς με 11 συνολικά πόντους βοήθησαν την ισπανική ομάδα να προηγηθεί με 6-11, ωστόσο ο ΛεΝτέι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τρία δικά του συνεχόμενα καλάθια ξεκίνησε η αντίδραση των γηπεδούχων (19-16, 9΄).

Στην δεύτερη περίοδο άλλαξαν οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων. Από τη μία ο Λεκαβίτσιους κι από την άλλη ο Εντούρ πρόσφεραν καλάθια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 38-32 (16'). Οι Ισπανοί πάντως είχαν βρει λύση για την πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να προηγηθούν ξανά (46-45, 19').

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αγριεμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με πολύ καλό μπάσκετ επιβλήθηκαν πλήρως. Ο Λαϊμπερί συνέχισε να μην έχει αντίπαλο, ο Κολόμ με σκορ και ασίστ επίσης κι έτσι το σκορ έγινε 57-64 (29').

Οι Λιθουανοί θα περίμενε κανείς να αντιδράσουν, ωστόσο ακόμη και το τελευταίο δεκάλεπτο (τουλάχιστον στο ξεκίνημά του) άνηκε στους Ισπανούς (59-72, 33'). Η Ζαλγκίρις κατάφερε να κάνει τη ζωή δύσκολη της Βαλένθια δύσκολη έστω κι αργά μειώνοντας σε 74-78 (38'), όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια σούταρε 73.9% στα δίποντα, 44.8% στα τρίποντα και οι παίκτες της έδωσαν 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουί Λαϊμπερί τελείωσε με 22 πόντους (5/6δ., 4/5τρ.) και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ οι Χέιζ, Γιανκούνας και άστοχος ο Ρίβερς με 2/8 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κίνο Κολόμ είχε 12 πόντους και 9 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 27' το σκορ ήταν 55-53 η Βαλένθια ξέφυγε στο 33' με 59-72. Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 82-84, όμως ο Αμπάλδε με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις την κακή της άμυνα και τα 18 λάθη, η Βαλένθια τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Εντγκάρας Ουλανόβας πήρε την εσωτερική και με εντυπωσιακό τρόπο κάρφωσε στο καλάθι της Βαλένθια στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86