Βαλένθια – Αναντολού Εφές 78-83: «Μίλησαν» το βάθος και η εμπειρία της Εφές! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Παίζοντας εξαιρετικά στο 3ο δεκάλεπτο, η Αναντολού Εφές κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς και να «αποδράσει» με τη νίκη από την έδρα της Βαλένθια (83-78) φτάνοντας στο 2-1.

Ένα επιμέρους 30-17 στην 3η περίοδο στάθηκε αρκετό για την Εφές να «κόψει» την... φόρα της Βαλένθια και να σημειώσει την 2η νίκη της στην φετινή EuroLeague.

Ο Κρούνοσλαβ Σίμον (19π.) ήταν εκείνος που... ηγήθηκε στο μεγάλο ξέσπασμα της τουρκικής ομάδας, ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν εκείνος που «καθοδήγησε» μαεστρικά την ομάδα του έχοντας 15 πόντους και 12 ασίστ. Στον αντίποδα, η Βαλένθια ακόμα ψάχνει την πρώτη της νίκη, όντας η μοναδική ομάδα της διοργάνωσης χωρίς να έχει μια νίκη στο «σακούλι» της.

Το ματς

Η Βαλένθια μπήκε πολύ πιο δυνατά από την Εφές στο ματς (8-2 στο 2') και έδειξε την πρόθεση να παίξει γρήγορο και αποτελεσματικό μπάσκετ, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Εν μέρει τα κατάφερε. Για την ακρίβεια, δεν άφησε την Αναντολού Εφές να γίνει αφεντικό στην ισπανική πόλη, παρά το γεγονός ότι ισορρόπησε το ματς και προηγήθηκε με 16-14 στο 5'. Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ ήταν εκείνοι που πρωτοστάτησαν για λογαριασμό της Βαλένθια και την βοήθησαν να προηγηθεί με 27-23 στο δεκάλεπτο.

Τα ποσοστά των γηπεδούχων ήταν αρκετά καλά, σε αντίθεση με την Εφές που τα... έσπαγε έξω από τα 6.75 μέτρα (3/12 τρίποντα στην α' περίοδο). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο, με την Βαλένθια να διατηρούσε τον έλεγχο και τα ηνία του ματς. Ο Ντούμπλιεβιτς (12π., 4/5δίπ., 1/3τρ., 1/1β., 5ριμπ.) αποτελούσε το σημείο αναφοράς του αγώνα και της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο (46-39), τη στιγμή που ο Άλεκ Πίτερς ήταν εκείνος που ηγούνταν της Εφές με 11 πόντους και 5/5 δίποντα. Συνολικά η Βαλένθια ήταν πολύ καλή στα ριμπάουντ με έξι περισσότερα (18-12), όπως επίσης και στις ασίστ (14-10).

Παρά την καλύτερη στατιστική της Βαλένθια στο πρώτο μισό του αγώνα, η Αναντολού Εφές μπόρεσε να αλλάξει το momentum στην ισπανική πόλη και με ένα επιμέρους 15-7 χάρη και στην επιθετική άνοδο του Σέιν Λάρκιν, να προηγηθεί με 54-53 στο 25'. Μάλιστα έφτασε και στο +3 (57-60 στο 27') δείχνοντας στους γηπεδούχους ότι... άλλαζε χέρια ο ρυθμός του παιχνιδιού. Αποκορύφωμα; Το +8 (61-69) λίγο πριν από τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (63-69). Στο διάστημα που η Αναντολού Εφές έκανε την αντεπίθεση, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους οι Μίτσιτς και Σίμον, οι οποίοι πρωτοστάτησαν στο 30-17 της ομάδας τους στην 3η περίοδο.

Από τη στιγμή που το ματς πήγε στα χέρια της Αναντολού Εφές, λίγο η εμπειρία και λίγο η αγωνιστική άνοδος πολλών παικτών, την έφεραν σε θέση ισχύος. Ο Σίμον ολοένα και ανέβαζε ρυθμούς με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στους οκτώ πόντους (69-77) λίγο πριν από το τέλος του ματς (78-83).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα με 26/35 (74%), ήταν εύστοχη στις βολές (13/15), είχε μονοψήφιο αριθμό λαθών σε εκτός έδρας ματς και πέντε παίκτες με 10+ πόντους!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν και πάλι εξαιρετικός σε «εκτέλεση» και οργάνωση, έχοντας 15 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Κρούνοσλαβ Σιμόν πέτυχε 19 πόντους με 7/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Άλεκ Πίτερς (15π., 6/6δίπ., 7ριμπ.) κράτησε την Εφές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην... ανάκαμψή της βοήθησε σημαντικά ο Σέιν Λάρκιν (13π.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Καμία βοήθεια για τη Βαλένθια από τον Ντούρνεκαμπ, ο οποίος έμεινε στο «μηδέν» με 0/3 εντός παιδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 3ο δεκάλεπτο και το επιμέρους 30-17 της Εφές με το οποίο πήρε ολοκληρωτικά τα ηνία στο ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εξαιρετική συνεργασία των παικτών της Βαλένθια στην 2η περίοδο, όταν ο Ντούμπλιεβιτς μοίρασε ασίστ «πάρε-κάρφωσε» στον Λαμπεϊρί, ο οποίος είχε «κόψει» από την baseline για να τελειώσει τη φάση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια το 25% στα τρίποντα και τα 13 λάθη, ενώ και η Εφές δεν θα θέλει να θυμάται το 22% πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 63-69, 78-83