Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια: 87-80: «Μυθική» εμφάνιση από Ντε Κολό και πρώτη νίκη! (vid)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπασκόνια με σκορ 87-80 κι έκανε... σεφτέ στις νίκες στην εφετινή EuroLeague χάρη στον εξωπραγματικό Νάντο Ντε Κολό που έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα!

Έπειτα από το αρχικό 0/2 στη regular season, ο Ντε Κολό το πήρε πάνω του, οδηγώντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη νίκη επί της αξιόμαχης Μπασκόνια. Ο Γάλλος γκαρντ κουβάλησε τη Φενέρμπαχτσε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους (6/7 βολές, 12/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα), επίδοση που συνιστά career - high στη διοργάνωση!

Ο αγώνας

Ο Τορνίκε Σενγκέλια ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Ulker Sports Arena, σκοράροντας για το 8-13 στο 5:58 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Σαβόν Σιλντς κράτησε τους Βάσκους στο +5 (13-18, 7:50) ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς ευστόχησε πίσω από τα 6μ75 για το 22-22 στο 10'. Εν συνεχεία ο Πιέρια Χένρι έκανε το 28-31 όμως η Φενέρμπαχτσε απάντησε με σερί 7-0 για το 35-31 (18:07) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 39-36 για του γηπεδούχους έπειτα από το τρίποντο του εκπληκτικού Νάντο Ντε Κολό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γάλλος γκαρντ μέτρησε 22 πόντους με 2/2 βολές, 7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κερδισμένα και μόλις 1 λάθος σε 14:18 σε αυτό το διάστημα, συγκεντρώνοντας 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με +΄8 όταν ο Γιαν Βέσελι σκόραρε για το 57-49 στο 27:11, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-58 με το καλάθι του Τζίτζι Ντατόμε. Η Μπασκόνια πίεσε τη Φενέρ, ο Γκαρίνο έριξε τη διαφορά στον πόντο με 2/2 βολές (63-62, 30:40) όμως ο Ντε Κολό έγραψε το 75-68 στο 35:21, φτάνοντας τους 37 πόντους με 11/14 δίποντα! Ο Μπόμπι Ντίξον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (85-74) κι εν τέλει η Φενέρ έφτασε στη νίκη με σκορ 87-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε κυριάρχησε σε όλες τις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες, σούταρε με 50% στο τρίποντο (9/18) και είχε σε εκπληκτική βραδιά τον Ντε Κολό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό ήταν η απάντηση σε κάθε ερώτηση στο παιχνίδι της Φενέρ, κάνοντας ρεκόρ καριέρα σε σκοράρισμα και ranking.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Βιλντόζα έμεινε στους τρεις πόντους με 1/2 τρίποντα, 4 λάθη, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 16:32.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιαν Βέσελι είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα «νεκρά» διαστήματα, η Μπασκόνια την απόδοση της στα τελευταία λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα της Φενέρ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-36, 63-58, 87-80.