Ρεάλ Μαδρίτης - Ζαλγκίρις Κάουνας 88-81

Η Ζαλγκίρις (16-12) έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ (17-11), αλλά οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 88-81, για την 28η αγωνιστική της Euroleague κι είναι πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας. Στα playoffs κι επίσημα η ομάδα του Κάουνας, μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού στο Τελ Αβίβ.

Η Ζαλγκίρις τα έδωσε όλα μέσα στην έδρα της Ρεάλ, αλλά στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε με 88-81, για την 28η αγωνιστική, με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι να είναι «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προκρίθηκε στην επόμενη φάση, χάρη στη νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (75-76).

Το σκορ του αγώνα δεν ξέφυγε ποτέ σε διψήφια διαφορά, με την «Βασίλισσα» να φτάνει στο +8 λίγο πριν το φινάλε (84-76, 39').

Κορυφαίος ο Ρέγιες με 16 πόντους. Ακολούθησαν οι Κοζέρ (14π.), Ντόντσιτς (11π., 7ασ.) και Κάρολ (10π.).

Από την ομάδα του Κάουνας, ο Γιανκούνας είχε 21 πόντους, ο Μιλάκνις 14 και ο Πάνγκος 12.

Με την έναρξη του ματς, η Ζαλγκίρις είχε ένα μικρό προβάδισμα (4-8, 5'), αλλά δεν πήρε πολύ στην Ρεάλ για να γυρίσει την κατάσταση (15-10, 8'). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μείωσαν στη λήξη του δεκαλέπτου με τρίποντο του Ούντριχ (19-16, 10'). Οι Μαδριλένοι άρχισαν να κυριαρχούν (27-20, 13'), αλλά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους... ξέσπασε! Με σερί 8-0 πήγε από το 36-31 (16') στο 36-39 (18') κι έκλεισε το ημίχρονο στο 41-44 (20'), με τον Μιλάκνις να έχει 4/4 τρίποντα! Συνολικά, οι γηπεδούχοι είχαν 3/13, ενώ οι αντίπαλοί τους 6/6.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Λάσο ροκάνισαν την διαφορά κι έφτασαν στην ισοφάριση (68-68, 24'), για να μείνουν μπροστά στο 30' (63-60). Στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ είχε το προβάδισμα (71-67, 32'), με την Ζαλγκίρις να απειλεί (79-74, 36'). Ο Κάρολ ήταν αυτός που... εκτέλεσε τους αντιπάλους του πίσω από τα 6.75 (84-76, 39') και στην ουσία οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (88-81).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ είχε 67.7% στα δίποντα, 83.3% στις βολές, μοίρασε 27 ασίστ κι έκανε 10 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρέγιες είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Κοζέρ πρόσθεσε 14 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ντόντσιτς επέστρεψε μετά από απουσία τριών ματς και είχε 11 πόντους και 7 ασίστ. Ο Κάρολ έβαλε 10 πόντους και ήταν αυτός που ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο. Ο Ταβάρες πήρε 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουάιτ είχε 2/6 σουτ σε 23:22.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Κάρολ για το 84-76, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα 7/22 τρίποντα και η Ζαλγκίρις το ότι δεν άντεξε μέχρι το τέλος στο ματς και «λύγισε».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Καμπάτσο στον Τόμπκινς!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 58-56, 88-81.