Μπαρτσελόνα - Ερυθρός Αστέρας 88-54

Η Μπαρτσελόνα (8-17) δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στον Ερυθρό Αστέρα (10-15), επικρατώντας με 88-54 στο παιχνίδι που ο Άντε Τόμιτς σμπαράλια το ταμπλό.

Η κυπελλούχος Ισπανίας έκανε επιμέρους σκορ 28-12 στο β' δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά από τους Σέρβους, φτάνοντας στην εύκολη νίκη ενώ το παιχνίδι διεκόπη λίγο πριν από το ημίχρονο αφού ο Τόμιτς σμπαράλιασε το ταμπλό έπειτα από κάρφωμα!

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana, με τον Τομά Ερτέλ να σκοράρει για το 15-10 και την Μπαρτσελόνα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-12. Ο Ερτέλ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (26-16, 13'06") ενώ η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +21 αφού ο Μοερμάν διαμόρφωσε το 45-24. Ο Πέτερι Κόπονεν έκανε το 49-24 στο 21'29" κι έφτασε τους 10 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις με τους Ντόμπριτς, Άντιτς όμως ο Τόμιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 59-39 στο 27'04". Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνέχισε με το... γκάζι πατημένο στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ερτέλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +32 (82-50, 37'04") κι εν τέλει οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 88-54.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων είναι δεδομένη, όπως δεδομένη ήταν η πρόθεση των Καταλανών να τελειώσουν από νωρίς με την υπόθεση νίκη. Οι Καταλανοί είχαν 11/23 τρίποντα (47.8%) και κατέβασαν 43 ριμπάουντ αντί 25 των Σέρβων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάου Ρίμπας ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα με 18 πόντους ενώ είχε ακόμα 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 20:55.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τομά Ερτέλ μέτρησε 13 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 20:06.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε στο παρκέ 11:55 έχοντας 0/2 δίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπαρτσελόνα στο β' δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα 15 λάθη, οι Σέρβοι την κατάρρευση από τη δεύτερη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 45-24, 62-49, 88-54.