Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 81-76 (vid)

Η Βαλένθια (6-12) επικράτησε της Μπαρτσελόνα (6-12) με 81-76 και πλέον οι Καταλανοί βλέπουν την οκτάδα να απομακρύνεται... επικίνδυνα.

Οι «μπλαουγκράνα» γνώρισαν την έβδομη ήττα τους στα τελευταία εννιά παιχνίδια τους στην Euroleague από την πρωταθλήτρια Ισπανίας που πέτυχε την τρίτη νίκη της στους τελευταίους τέσσερις αγώνες της στη regular season. Πλέον οι δυο ομάδες έχουν ρεκόρ 6-12 και βρίσκονται τρεις νίκες πίσω από την όγδοη Μακάμπι (9-9).

Ο αγώνας

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με +8 όταν ο Ντούρνεκαμπ έκανε το 14-6 με 1/2 βολές κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-14 με το καλάθι του Πλάις. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, ισοφάρισε σε 25-25 με τον Οριόλα στο 12'57" ενώ ο Τομά Ερτέλ σκόραρε για το 32-31 ωστόσο η Βαλένθια έκανε σερί 9-0, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (41-31, 19'05") και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-36. Οι «πορτοκαλί» άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων και κράτησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (62-59' 30') ενώ η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο φινάλε, μειώνοντας σε 75-72 με το τρίποντο του Ρακίμ Σάντερς στα 51"! Το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών, εκεί όπου οι Ντούμπλιεβιτς, Σαν Εμετέριο και Ντούρνεκαμπ «κλείδωσαν» το θετικό αποτέλεσμα για τη Βαλένθια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια τελείωσε το ματς με 21/21 βολές αντί των 9/13 της Μπαρτσελόνα εν'ω κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (42-24).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ηγήθηκε της Βαλένθια στη νίκη επί των Καταλανών, μετρώντας 19 πόντους με 6/6 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7 ριμπάουντ σε 27:19. Για την Μπαρτσελόνα, ο Τομά Ερτέλ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πέτερι Κόπονεν είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο σε 10:53.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ράφα Μαρτίνεθ μέτρησε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 28:31.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-36, 62-59, 81-76.