Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι 93-81 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης (10-6) επιβλήθηκε της Μακάμπι (8-8) με 93-81 κι έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ότι θα καλύψει το... χαμένο έδαφος στα ματς που απομένουν ως το τέλος της regular season.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Μακάμπι, ανέβασε την απόδοσή της στο β' ημίχρονο, προηγήθηκε με +20 πόντους (82-62) στο 33'31" κι έφτασε τις πέντε σερί νίκες στην Euroleague, υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στην τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια στη regular season.

Ο αγώνας

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Μπόλντεν, Ζούσμαν (4-11, 2'41") και προηγήθηκε με +11 (15-26, 7'44") με τον Ρολ ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε με σερί 10-0 και μείωσε σε 25-26 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Λάσο άρχισε και τελείωσε την πρώτη περίοδο με τους Κοζέρ, Καμπάτσο, Γιούστα, Ταβάρες και Τόμπκινς δίχως να... κοιτάξει στον πάγκο ενώ η Μακάμπι μέτρησε 6/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Τέιλορ (31-30, 13'16") ενώ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο του αγώνα στο WiZink Center που έκλεισε στο 48-50 για τη Μακάμπι, με τον Λούκα Ντόντσιτς να μετράει 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κερδισμένα φάουλ κι 1 λάθος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα ως το 22'35", όταν ο Παρακχούσκι έκανε το 52-54 αφού ακολούθησε σερί 15-0 για τη Ρεάλ (67-54, 26'08") που ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο 69-60.

Ο Τζάκσον μείωσε σε 69-62 ωστόσο ακολούθησε νέο σερί για τους Μαδριλένους που πέτυχαν 13 αναπάντητους πόντους και ο Ρούντι εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (82-62, 33'31")! Εν τέλει η «Βασίλισσα» επικράτησε με 93-81, φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης σούταρε με 59.5% στα δίποντα (22/37), είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κατέβασε 14 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ και υποχρεώσε τη Μακάμπι σε 14 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βάλτερ Ταβάρες έκανε double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ο αρχηγός Φελίπε Ρέγιες μέτρησε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Φακούντο Καμπάτσο τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 κερδισμένα φάουλ σε 24:16.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπόλντεν κατέβασε, μεν, 7 ριμπάουντ, όμως επιθετικά είχε 0/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Ρεάλ προηγήθηκε με +20 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου, θέτοντας τις βάσεις για την πέμπτη σερί νίκη της.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα 19 χαμένα τρίποντα, η Μακάμπι το 21-10 της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 48-50, 69-60, 93-81.