Βιλερμπάν - Μπαρτσελόνα 76-72: Λύγισαν οι Καταλανοί και περιμένουν Ολυμπιακό

Νίκος Καρφής
Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με 76-72 από τη Βιλερμπάν και πλέον στρέφει την προσοχή της στα play off κόντρα στον Ολυμπιακό.

Τέλος η regular season για τη Euroleague με τη Μπαρτσελόνα να γνωρίζει την ήττα με 76-72 από τη Βιλερμπάν. Πλέον οι Καταλανοί έχουν μπροστά τους τις αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό στα play off. Η ομάδα του Γκριμάου έχει πλεονέκτημα έδρας.

Για τους νικητές κορυφαίος ο Λοβέρν με 20 πόντους, ενώ στον αντίποδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιοκουμπάιτις είχε 12 πόντους.

Βιλερμπάν - Μπαρτσελόνα: Το ματς

H Bιλερμπάν μπήκε καλά στο ματς και κατάφερε να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 24-18 προβληματίζοντας τη Μπαρτσελόνα. Λοβέρν και Φαλ είχαν από 6 πόντους για τους Γάλλους στην πρώτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Βέσελι να κάνει το 33-34, ενώ ο Ρούμπιο έγραψε το 34-38 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Φαλ είχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πάρκερ έκανε το 51-53 στο 26', ενώ ο Λοβέρν σκόραρε για το 57-57 στο τέλος της περιόδου. Ο Οριόλι σκόραρε για το 66-65 στο 35'. Ο Λοβέρν έκανε το 73-72 στο 39'. Ο Γιοκουμπάιτις αστόχησε στα 3 δευτερόλεπα και έτσι η Βιλερμπάν έφτασε στη νίκη, αφού ο Λι ευστόχησε σε τρεις βολές κλειδώνοντας το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Μπαρτσελόνα ήταν άστοχη σε βολές με 13/25 και τρίποντα με 7/27 και οι Γάλλοι το εκμεταλλεύτηκαν.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Λοβέρν είχε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Σατοράνσκι έμεινε άποντος σε 12 λεπτά και δεν βοήθησε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Εξαιρετικός Φαλ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιοκουμπάιτις είχε 12 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βιλερμπάν παίζει με τη Μπλουά στις 14 Απρίλη, ενώ η Μπάρτσα φιλοξενείται από τη Τζιρόνα την ίδια μέρα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 13/25 βολές των Καταλανών.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-38, 57-57, 76-72