Αρμάνι - Βίρτους 90-75: Την... εξαφάνισε και συνεχίζει να ελπίζει

Σπύρος Μαρκεζίνης
Πολύ πιο εύκολο από ό,τι περίμενε αποδείχθηκε το έργο της Αρμάνι κόντρα στη Βίρτους αφού επιβλήθηκε 90-75.

Στον πολύ κρίσιμο ιταλικό «εμφύλιο», η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχτηκε τη Βίρτους Μπολόνια και κατάφερε να επικρατήσει πολύ άνετα με 90-75, έχοντας ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο καταιγιστικό ρυθμό.

Με αυτόν τον τρόπο συνεχίζει να ελπίζει για τη συνέχεια καθώς υπάρχουν ακόμα «ζωντανές» οι πιθανότητες για τα Play In.

Αρμάνι – Βίρτους: Το ματς

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά η μία με την άλλη με το σκορ στο 4:46 να είναι στο 10-9, με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν ρυθμό και να κλείνουν την περίοδο στο 22-18.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά με 46-34.

Στο δεύτερο μισό, η Αρμάνι παρέμεινε καταιγιστική και χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση από τη Βίρτους, η οποία δεν κατάφερε παρά μόνο να μειώσει, επιβλήθηκε με 90-75 και συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο στα Play In.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-34, 73-53, 90-75

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Δεν άφησε τη Βίρτους να βγάλει αντίδραση που θα ήταν ικανή ώστε να χτυπήσει το ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νίκολα Μίροτιτς μνε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:07 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ντάνιελ Χάκετ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 1 εύστοχη βολή σε 16:42 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Τορνίκε Σενγκέλια που είχε 21 πόντους σε 23:42 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Στέφανο Τονούτ με 15 πόντους, ο Νικολό Μέλι με 13 και ο Σέιβον Σιλντς με 11 πόντους και 5 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 64,7% της Αρμάνι στα δίποντα αντί του 50% της Βίρτους.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Βίρτους είχε επικρατήσει με 86-79.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αρμάνι υποδέχεται την Κυριακή (7/4, 20:00) την Τρέντο και η Βίρτους τα βάζει με τη Ρέγιερ την Κυριακή στις 19:15.