Βιλερμπάν - Μονακό 77-87: «Αγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας με ανατροπή (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μονακό επικράτησε με 87-77 της Βιλερμπάν στον γαλλικό εμφύλιο και βρίσκεται πολύ κοντά στο πλεονέκτημα έδρας.

Συνεχίζει απτόητη την πορεία της η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι πήραν το γαλλικό ντέρμπι κόντρα στη Βιλερμπάν με 87-77, ανέβηκαν στο 21-11 και έκαναν άλλο ένα σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα play off. Βρέθηκαν πάντως να χάνουν με 11 πόντους λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Βιλερμπάν έπεσε στο 7-25 και είναι στην 17η θέση

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Οκόμπο με 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Λουάου-Καμπαρό είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ και ήταν κορυφαίος για τους ηττημένους.

Τις δύο τελευταίες αγωνιστικές η ομάδα από το Πριγκιπάτο έχει εντός έδρας ματς κόντρα σε Ζάλγκιρις και Μπάγερν.

Βιλερμπάν - Μονακό: Το ματς

H Mονακό μπήκε καλά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 2-8 χάρη στο καλάθι του Μοτιεγιούνας. Ο Οκόμπο έγραψε το 8-16 για τους Μονεγάσκους στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-23 με τον Τζάιτε.

Με ένα γρήγορο 6-0, η Βιλερμπάν μείωσε με τον Λουάου-Καμπαρό σε 18-23. Ο Ντε Κολό πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο και φάουλ πίσω από το κέντρο το οποίο έδωσε ώθηση στην ομάδα του και της επέτρεψε να προηγηθεί κιόλας με το καλάθι του Λουάου-Καμπαρό για το 31-29 στο 15'. Μπλόσομγκεϊμ και Μοτιεγιούνας έκαναν το 36-40, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Λοβέρν διαμόρφωσε το 40-44 στο ημίχρονο.

Η Βιλερμπάν μποήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Εντιαγιέ έκανε το 57-48 στο 25' και έβαλε δύσκολα στη Μονακό. Η Μονακό το μάζεψε στο 61-56 στο 29' με τον Οκόμπο.

Ο Χολ μείωσε σε 66-65 στο 34' . O Μπλόσομγκεϊμ έκανε το 68-71 τέσσερα λεπτά για το τέλος, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 71-74. Η Μονακό πάτησε γκαζί στο τέλος και με τον Ντιαλό έκανε το 71-84 και τελειωσε το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μονακό πετούσε φωτιές στο 4ο δεκάλεπτο με επιμέρους 16-31, ενώ είχε 30-42 δίποντα. Τέλος μετέτρεψε το 71-74 του 37' σε 71-84 στο 39'.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Οκόμπο με 16 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Ντιαλό είχε 15 με 6 ριμπάουντ

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπλόσομγκεϊμ μέτρησε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός και ο Τζέιμς είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Λουάου-Καμπαρό είχε 23 με 7 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Εντιαγιέ είχε 4 πόντους με 2/7 σουτ και δεν βοήθησε πολύ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 3 εύστοχα τρίποντα της Μονακό στο ματς.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μονακό είχε νικήσει με 80-70.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Η Μονακό υποδέχεται τη Ζάλγκιρις στις 4 Απρίλη, ενώ η Βιλερμπάν παίζει εκτός έδρας με τη Βαλένθια την ίδια ημέρα.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87