Βαλένθια - Μπάγερν 70-68: «Ζωντανοί» οι Ισπανοί για το play in στο θρίλερ, απομακρύνονται οι Βαυαροί

Νίκος Καρφής
Η Βαλένθια
Η Βαλένθια επικράτησε της Μπάγερν με 70-68 και συνεχίζει να μάχεται για το play in, ενώ το πράγμα δυσκόλεψε για τους Βαυαρούς. Αστόχησε σε τρίποντο ο Λούτσιτς που θα έδινε νίκη στην ομάδα του Λάσο.

Πολύ σημαντική νίκη για τη Βαλένθια στη μάχη που δίνει να μπει στο play in της Εuroleague. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 70-68 της Μπάγερν, σε ένα ματς δύο ομάδων που έχουν τον ίδιο στοχο. Στο 14-16 η Βαλένθια, στο 13-17 οι Βαυαροί του Λάσο. Ο Λούτσιτς αστόχησε στο τρίποντο που θα χάριζε το διπλό στη Μπάγερν.

Για τους νικητές ο Τζόουνς είχε 19 πόντους, ενώ 15 μέτρησε ο Ίνγκλις. Από την άλλη 16 πόντους με 6 ριμπάουντ είχε ο Μπούκερ.

Bαλένθια - Μπάγερν: Το ματς

Η Βαλένθια κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Οτζελέγιε έκανε τοι 23-8 στο 7'. Ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 28-15 στο 10'.

Η Μπάγερν μείωσε σε 34-27 με τον Φρανσίσκο. Ο Έντουαρντς έκανε το 40-33 στο 19 για τη Μπάγερν, ενώ ο Γκιφάι έκανε το 45-37 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Λάσο μείωσε σε 52-8 στα μέσα της τρίτης περιόδου με τον Μπούκερ. Ο Φρανσίσκο έφτασε τους 11 πόντους και έκανε το 56-55, ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Τζόουνς έκανε το 67-60 για τους Ισπανούς, δίνοντας ανάσα στους γηπεδούχους, ενώ ο Ιμπάκα μείωσε σε 67-62 στο 38'. O Tζόουνς σκόραρε για το 69-64. O Λούσιτς μείωσε σε 69-68 με 3 βολές στα 24 δευτερόλεπτα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Βαλένθια είχε προβάδισμα σε όλο το ματς, ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές, ενώ είδε το σουτ του Λούτσιτς στο τέλος να βρίσκει σίδερο.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόουνς είχε 19 πόντους και ήταν κορυφαίος του μας.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γουάιλερ Μπαμπ είχε μόλις 2 πόντους σε 21 λεπτά και δεν βοήθησε.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Μπούκερ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και δεν έσωσε την ομάδα του.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ίνγκλις με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ έδωσε λύσεις.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπάγερν είχε νικήσει με 85-84.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Έντουαρντς και ο Λούτσιτς είχαν από 0/4 τρίποντα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Στις 22 Μάρτη η Μπάγερν υποδέχεται τη Μακάμπι, ενώ η Βαλένθια παίζει εκτός έδρας με τη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 45-37, 57-56, 70-68