Μακάμπι Τελ Αβίβ - Βιλερμπάν 98-90: «Οδήγησε» ο Μπάλντγουιν (vids)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπέταξε τη Βιλερμπάν επικρατώντας με 98-90, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή σε ρόλο ηγέτη τον Μπάλντγουιν, πριν τον αγώνα της γαλλικής ομάδας με τον Ολυμπιακό.

Στο Βελιγράδι, η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποδέχτηκε τη Βιλερμπάν στην 30η αγωνιστική της Euroleague και κατάφερε έχοντας ηγέτη τον Γουέιντ Μπάλντγουιν με Double Double (30 πόντους και 10 ασίστ) να πάρει τη νίκη, έχοντας επιβληθεί με σκορ 98-90.

Τώρα η γαλλική ομάδα στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της Πέμπτης (21/3, 21:15) στο ΣΕΦ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Η ομάδα από το Ισραήλ έχει ρεκόρ 17-13 και βρίσκεται στην θέση ενώ από την άλλη, η Βιλερμπάν βρίσκεται στην 17η με 7-23.

Μακάμπι – Βιλερμπάν: Το ματς

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μπαίνουν πιο δυνατά στον αγώνα και στα πρώτα πέντε λεπτά μπόρεσαν να αποκτήσουν το προβάδισμα, έχοντας μάλιστα διαφορά ασφαλείας με το σκορ στο 14-9 (4:59). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν τρόπο να απαντήσουν και «ροκάνισαν» τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού, με την περίοδο να ολοκληρώνεται 23-21.

Η Μακάμπι είχε τον τρόπο ώστε να διατηρήσει έστω και οριακά το πάνω χέρι στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 4:38 το παιχνίδι ήταν στο 37-35 ενώ η Βιλερμπάν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα με 49-47, σκορ με το οποίο οι δύο σύλλογοι πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή των παικτών για το δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και στα μισά της τρίτης περιόδου ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (64-54, 4:35). Αυτή τη φορά όμως ήτα η σειρά της Μακάμπι να βγάλει αντίδραση και να πλησιάσει εκ νέου σε απόσταση καλαθιού, στο 69-66.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι συναρπαστικός και στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν στιγμή τον έναν από τον άλλον να ξεφύγει. Στο 3:04 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας το σκορ ήταν στο 84-82 υπέρ της Μακάμπι, η οποία είχε τις δυνάμεις να παραμείνει σε θέση «πλοηγού» και να επικρατεί τελικά με 98-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-49, 66-69, 98-90

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο δίποντο του Γουέιντ Μπάλντγουιν στο 1:53 πριν από το τέλος του αγώνα, με το οποίο η διαφορά ανέβηκε σε απόσταση μεγαλύτερης του ενός καλαθιού.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας σημειώσει double double με 30 πόντους (9/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές), 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 46 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπρόνζι Κόλσον με 23 πόντους και ο Τζος Νέμπο με 18.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Νάντο Ντε Κολό που τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 5 ασίστ σε 24:20 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Τζόφρι Λοβέρν που σε 15:48 λεπτά συμμετοχής είχε 8 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα διπλάσια κλεψίματα της Μακάμπι, η οποία είχε 8 ενώ η Βιλερμπάν είχε 4.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Μακάμπι είχε επιβληθεί με 94-91 στη 12η αγωνιστική.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα βρεθεί στη Γερμανία ώστε να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου την Παρασκευή (22/3, 21:05) ενώ η Βιλερμπάν θα ταξιδέψει στην Ελλάδα για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, την Πέμπτη (21/3, 21:15)