Μπάγερν - Ζαλγκίρις 64-58: Όσο νικούν, ελπίζουν οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου (13-16) επικράτησε της Ζαλγκίρις (11-18) με 64-58 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για μια θέση στο Play-In της EuroLeague.

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με 64-58 στο Bmw Park και έφτασε τις 13 νίκες στη regular season, «πιάνοντας» την Παρτιζάν και τη Βαλένθια που έχουν το ίδιο ρεκόρ και διεκδικούν μια θέση στο Play-In της EuroLeague. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη ενώ απομένουν πέντε αγώνες για το φινάλε της κανονικής περιόδου, ψαλιδίζοντας τις όποιες ελπίδες των Λιθουανών.

Το ματς

Η Μπάγερν διατηρούσε εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 33-21 μολονότι σούταρε με 21% στο τρίποντο (3/14), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντέβιν Μπούκερ (10π.). Από την άλλη πλευρά, η Ζαλγκίρις πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ όμως ήταν άστοχη πίσω πίσω από τα 6μ.75 (2/12).

Στη συνέχεια ο Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ ανέβασε τη διαφορά στο +17 κάνοντας το 47-30 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο 27' ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 50-37 με το καλάθι του Μπιρούτις. Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 60-56 με το τρίποντο του Κίναν Έβανς στα 25" για το τέλος όμως η Μπάγερν έκανε σωστή διαχείριση και έφτασε στη νίκη με 64-58 αφού οι Μπούκερ και Μπολμάρο ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν δεν... πανικοβλήθηκε όταν η Ζαλγκίρις έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (60-56) και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 20 πόντους, έξι ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ πρόσθεσε 10 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα για την Μπάγερν.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κίναν Έβανς τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, τρία ριμπάουντ, δυο ασίστ και ένα κλέψιμο.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Έντμοντ Σάμνερ έμεινε στο μηδέν με τρία άστοχα σουτ εντός πεδιάς και τρία λάθη σε 11:35.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν έφτασε στη νίκη μολονότι είχε 13 ασίστ για 16 λάθη.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ζαλγκίρις είχε επικρατήσει με 74-73 στο Κάουνας.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπάγερν δοκιμάζεται στην έδρα της Βαλένθια (20/3) ενώ η Ζαλγκίρις υποδέχεται τη Βίρτους (19/3).

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-21, 50-37, 64-58.