Μπαρτσελόνα - Παρτίζαν 94-76: Αφεντικό για πλεονέκτημα έδρας οι Καταλανοί, αγχώνονται οι Σέρβοι (vid)

Νίκος Καρφής
O Πάρκερ
Η Μπαρτσελόνα έδειξε την ποιότητα της κόντρα στην Παρτίζαν, επικράτησε με 94-76 και έκανε άλλο ένα βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Ένα δεκάλεπτο, το 4ο ήταν αρκετό για να φτάσει η Μπαρτσελόνα στη νίκη με 94-76 κόντρα στην Παρτίζαν. Oι Καταλανοί έκαναν ακόμα ένα βήμα για πλεονέκτημα έδρας και πήγαν στο 20-9. Από την άλλη οι Σέρβοι έπεσαν στο 13-16 και αγχώνονται για το play in. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λαπροβίτολα, ενώ στον αντίποδα ο Αβράμοβιτς είχε 27 πόντους.

Μπαρτσελόνα - Παρτίζαν: Το ματς

Η Παρτίζαν μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 9-16 χάρη στον Καμίνσκι στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε και γύρισε γρήγορα το ματς, με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να γράφει το 23-20, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γιοκουμπάιτις έγραψε το 29-24 στο 10'.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση τους, με τον Λαπροβίτολα να κάνει το 44-40 στο 17. Ο Νάναλι ήταν εκείνος που σκόραρε τελευταίος στο ημίχρονο για να κάνει το 51-48.

Οι Καταλανοί πάτησαν γκάζι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και έφυγαν με 69-58 στο 27' με τον Βέσελι. Καμίνσκι και Πάντε σκόραραν στο τέλος της περιόδου και έριξαν τη διαφορά στο 74-68 στο 30'.

Η Μπάρτσα ανέβασε την απόδοση της στο 4ο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 86-72 με τον Γιοκουμπάιτις. Στη συνέχεια έλεγξε το ματς και κατάφερε να φτάσει στο εντυπωσιακό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή στο 4ο δεκάλεπτο με επιμέρους 20-8, ενώ είχε και 12/24 τρίποντα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Λαπροβίτολα και Ερνανγκόμεθ ήταν οι κορυφαίοι με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Πάντερ έμεινε χαμηλά στους 6 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Αβράμοβιτς είχε 27 πόντους, αλλά δεν έσωσε την ομάδα του.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Καλό ματς από Γιοκουμπάιτις και Πάρκερ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/8 τρίποντα του Λαπροβίτολα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει με 92-83 την Παρτίζαν.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Παρτίζαν υποδέχεται τη Μπασκόνια στις 19/3 στο επόμενο ματς της στη Euroleague, ενώ στις 20/3 η Μπαρτσελόνα φιλονείται από τη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-48, 74-68, 94-76