Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι 80-84: Με ανατροπή εδραιώνεται για το play-in

Νίκος Καρφής
Μπάλντγουιν
Η Μακάμπι πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 84-80 εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα.

Στο 16-13 πήγε η Μακάμπι και συνεχίζει να κρατά την τύχη στα χέρια της για το play-in αφού επικράτησε με 84-80 του Ερυθρού Αστέρα. Για τους νικητές του Κάτας ο Κόλσον είχε 22 πόντους και ο Νίμπο 18 πόντους με 13 ριμπάουντ. Από την άλλη για το σύνολο του Σφαιρόπουλο, 20 πόντους με 7 ασίστ είχε ο Ντος Σάντος.

Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι: Το ματς

O Eρυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 9-3 με το καλάθι του Μπολομπόι στα πρώτα λεπτά του ματς. Η Μακάμπι αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα για το 9-9 χάρη στον Κόλσον. Ο Μπολομπόι είχε κέφια στο ξεκίνημα και έκανε το 14-11 στο 7'.

Ο Νταβίντοβατς έκανε το 26-20 στο 13', ενώ ο Σμαρτ έδωσε αέρα 11 πόντων για το 33-22 στους Σέρβους. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 38-24, με τους Σέρβους να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-31 με τον Μίτροβιτς.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και συνέχιζαν να προβληματίζουν την άμυνα της Μακάμπι, με τον Ντος Σάντος να κάνει το 51-34. Ο Νίμπο μείωσε σε 57-48. Ο Μίτροβιτς έκανε το 61 -53 στο τέλος του δεκαλέπτου. H Mακάμπι έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά για το 63-65 στο 35' με τον Νίμπο. Ο Ντιμπαρτολομέο έκανε το 77-83 στα 14 δευτερόλεπτα και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μακάμπι πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωσε επιθέσεις, ενώ οι νικητές έκαναν καλό 4ο δεκάλεπτο.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κόλσον είχε 22 πόντους, ενώ 18 με 13 ριμπάουντ μέτρησε ο Νίμπο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκιλέσπι ήταν άποντος και δεν βοήθησε τους Σέρβους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ντος Σάντος είχε 20 πόντους με 7 ασίστ, αλλά δεν έφταναν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπόλντγουιν με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17 επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Ο Ερυθρός Αστέρας είχε νικήσει με 98-92 στο πρώτο ματς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει με τη Τσιμπόνα στις 17/3, ενώ η Μακάμπι παίζει με Χάποελ Αφούλα το Σάββατο.