Εφές - Μακάμπι 105-91: Οι άμυνες πήγαν... περίπατο σε ματς με μόλις 9 λάθη (vid)

Η Αναντολού Εφές πήρε τη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στη Ρίγα, με σκορ 105-91 και πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν. Μόλις 9 λάθη και για τις δύο ομάδες, τα περισσότερα έγιναν στα τελευταία δεύτερα, όπου είχε κριθεί το ματς.

Η Αναντολού Εφές πήρε όχι μόνο τη νίκη, αλλά και τη διαφορά απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε ένα επιθετικό ρεσιτάλ και από τις δύο ομάδες στην ουδέτερη Ρίγα. Οι άμυνες ήταν τόσο... χαλαρές που οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με μόλις 9 λάθη (3-6), με την Μακάμπι να κάνει τα περισσότερα στα τελευταία δεύτερα, όταν πια το τελικό αποτέλεσμα είχε κριθεί.

Ο Σέιν Λάρκιν τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 6 κερδισμένα φάουλ σε 37:54, βάζοντας υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP της αγωνιστικής.

Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Γουέιντ Μπάλντγουιν (26π.), αλλά δεν ήταν αρκετή.

Εφές - Μακάμπι 105-91

Αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν λατρεύουν, έτσι και αλλιώς, την άμυνα. Το τελικό 50-51... μαρτυρά τι έγινε στη Ρίγα.

Με την Εφές να έχει τον Σέιν Λάρκιν να σημειώνει 13 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο και να μετράει, συνολικά, 6/13 τρίποντα, 12 ασίστ και μόλις 1 λάθος! Η Μακάμπι δεν πήγε πίσω. Είχε επίσης 1 λάθος (δείγμα των αμυνών), 7/15 τρίποντα και 10 ασίστ, με τον Μπόνζι Κόλσον να είναι το αντίπαλο δέος.

Ο επιθετικός ρυθμός δεν έπεσε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Εφές να παίρνει απόσταση 7 πόντων με απανωτά τρίποντα των Πλάις και Κλάιμπερν. Ωστόσο, η Μακάμπι μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (77-75) στο τέλος της 3ης και στον πόντο στο ξεκίνημα της 4ης (79-78).

Σε εκείνο το σημείο, η Εφές μετέφερε τις προσπάθειές της κοντά στο καλάθι, έκανε σερί 6-0 για να αποσπαστεί με διαφορά 7 πόντων. Στο όριο των πέντε λεπτών για το φινάλε του ματς, η τουρκική ομάδα έφτασε μέχρι το +8 (88-80).

Και στη συνέχεια, ήρθε το ξέσπασμα. Με πέντε απανωτούς πόντους του Λάρκιν, πήγε στο +11 (95-84). Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, με την τελική διαφορά να φτάνει στους 14 (105-91), την Μακάμπι να επιχειρεί έστω να σώσει τη διαφορά, αλλά να μην μπορεί (είχε νικήσει με +9).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 79-78, η Εφές έκανε σερί 6-0, αποσπάστηκε και πάνω σε αυτή τη διαφορά «έχτισε» τη νίκη της.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σέιν Λάρκιν είχε 22 πόντους με 6 ασίστ και 1 λάθος σε 37:54.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ρόμαν Σόρκιν έμεινε στους 2 πόντους σε 17 λεπτά.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γουέιντ Μπάλντγουιν είχε 26 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά μέτρησε 20 πόντους, ενώ ο Ερκάν Οσμανί είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Εφές τελείωσε το ματς με 3 λάθη.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Μακάμπι είχε νικήσει με 95-86, η Εφές κάλυψε τη διαφορά και έχει το πλεονέκτημα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Μακάμπι παίζει με την Χάποελ Τελ Αβίβ (11/2, 19:30), ενώ η Εφές έχει ντέρμπι απέναντι στη Γαλατασαράι (11/2, 12:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91