Μπασκόνια - Μακάμπι 92-82: Καθάρισαν στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι

Σπύρος Μαρκεζίνης
Με νίκη συνέχισε την πορεία της στη Euroleague η Μπασκόνια, επικρατώντας με 92-82 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η Μπασκόνια υποδέχτηκε στην Ισπανία τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague. Με εξαιρετικό δεύτερο μισό στο ματς, οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με σχετικά μεγάλη άνεση, με σκορ 92-82.

Μπασκόνια – Μακάμπι: Το ματς

Στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό και πρόσφεραν συναρπαστικό θέαμα με το σκορ στα μισά να γέρνει οριακά υπέρ της Μπασκόνια με 11-10. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα μπόρεσαν να διατηρηθούν μπροστά μέχρι το τέλος της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε 26-20 υπέρ τους.

Η Μακάμπι ωστόσο έβγαλε αντίδραση και στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου είχε ήδη γυρίσει το ματς υπέρ της (39-33, 5:21) ενώ πήγε στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου με διαφορά 7 πόντων και το σκορ στο 54-47.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και ήδη στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν στο +16 (66-50, 5:39) ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι στο 73-63.

Η Μακάμπι δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έτσι η Μπασκόνια συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 87-74 ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 92-82. Στην τελευταία φάση του αγώνα, υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Μπάλντγουιν και έναν εκ των διαιτητών του αγώνα, με τους συμπαίκτες του ωστόσο να τον ηρεμούν.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 54-47, 73-63, 92-82

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και μπόρεσε να διατηρήσει το πάνω χέρι μέχρι τέλος.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάρκους Χάουαρντ που τελείωσε το ματς με 26 συνολικά πόντους, 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε 23:09 λεπτά εντός παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς είχε συνολικά 14 πόντους ενώ ο Ρογκαβόπουλος ακολούθησε στους 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα) ενώ μα΄ζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 22:20 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Γουέιντ Μπάλντγουιν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 29:22 λεπτά παιχνιδιού.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ρόμαν Σόρκιν που είχε μόλις 4 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 12:41 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 22 ασίστ της Μπασκόνια αντί των 13 της Μακάμπι.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε επιβληθεί της Μπασκόνια με 89-81.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπασκόνια τα βάζει εκτός έδρας με την Τενερίφη, την Κυριακή (4/2, 14:00) ενώ η Μακάμπι το Σάββατο (3/4, 19:15) αντιμετωπίζει τη Χάποελ Χολόν.