Ρεάλ Μαδρίτης-Βιλερμπάν 86-79: Έπαιξε όσο χρειάστηκε (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ Μαδρίτης (22-3) τελείωσε εύκολα τη δουλειά απέναντι στη Βιλερμπάν (5-20), επικρατώντας με 86-79 και φτάνοντας τις 22 νίκες σε 25 αγώνες.

Η Βιλερμπάν ήταν ανταγωνιστική για τρεις περιόδους κι εν τέλει, παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης που επιβλήθηκε των Γάλλων με 86-79, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε.

Το ματς

Η Ρεάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-18, έχοντας επτά ασίστ για μόλις ένα λάθος σε αυτό το διάστημα και σουτάροντας με 50% στο δίποντο (6/12). Από την άλλη πλευρά, η Βιλερμπάν στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Πάρις Λι (8π.), παίρνοντας παράλληλα δεύτερες ευκαιρίες με τα τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, μειώνοντας σε 35-33 στο 17' με τον Μάικ Σκοτ όμως η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-35, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε (13π.). Όσον αφορά τη Βιλερμπάν, οι Σκοτ (11π.) και Λι (10π.) σημείωσαν μαζί τους 21 από τους 35 πόντους των Γάλλων.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τρίτη περίοδο με σερί 7-0 για το 52-35 με το γκολ-φάουλ του Πουαριέ, διατηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές (62-50, 30') και δίχως να απειληθούν ουσιαστικά. Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε στην άνετη νίκη με σκορ 86-79, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 22-3 και ρίχνοντας τη Βιλερμπάν στο 5-20.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-35, 62-50, 86-79.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 7-0 για το 52-35 με το γκολ-φάουλ του Βενσάν Πουαριέ, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την 22η νίκη σε 25 αγώνες στη regular season.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: O Γκέρσον Γιαμπουσέλε ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ Μαδρίτης, σημειώνοντας 26 πόντους (11/11 βολές, 6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), τρία ριμπάουντ και δυο κλεψίματα σε 21:19.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ πέτυχε 12 πόντους (4/6 δίπ., 1/2 τρίπ., 1/2 βολ.), κατέβασε τρία ριμπάουντ, μοίρασε μια ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο σε 23:16.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μάικ Σκοτ είχε 18 πόντους, έξι ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο σε 24:52 όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές στο WiZink Center.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γιουσουφά Φαλ έμεινε στους τρεις πόντους με 1/4 δίποντα, 1/2 βολές σε 15:12.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ μοίρασε 20 ασίστ για μόλις έξι λάθη.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 76-77 στην έδρα της Βιλερμπάν για τη 17η αγωνιστική.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ρεάλ υποδέχεται την Τζιρόνα (4/2) για την 21η αγωνιστική της Liga Endesa και η Βιλερμπάν παίζει εντός έδρας με τη Λιμόζ (4/2) για την 22η αγωνιστική της γαλλικής λίγκας.