Μπάγερν-Μπασκόνια 112-109: Πήραν τη ματσάρα οι Βαυαροί (vid)

Σε ένα απολαυστικό ματς που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 112-109 και έφτασε τις 10 νίκες στη EuroLeague.

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 112-109 στην παράταση, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σουτάροντας 13/27 τρίποντα. Έτσι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο διπλασίασε τις νίκες στις αναμετρήσεις με τους Βάσκους και ανέβηκε στο 10-14 στην κατάταξη.

Το ματς

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (25-19, 10'), εκεί όπου η Μπάγερν Μονάχου σούταρε με 90% στο δίποντο (9/10) και μοίρασε οκτώ ασίστ σε αυτό το διάστημα απέναντι στην Μπασκόνια που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 1/6 τρίποντα. Στη συνέχεια ο Ντίνο Ράνοντσιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 32-22 στο 12' ενώ ο Αντρέας Ομπστ σκόραρε για το +13 (38-25), υποχρεώνοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει timeout.

Πάντως τα back-to-back τρίποντα του Κόντι Μίλερ ΜακΙντάιρ διαμόρφωσαν το 56-52 του ημιχρόνου για τους Βαυαρούς πέτυχαν 8/9 τρίποντα στο πρώτο μέρος και είχαν ως κορυφαίο σκόρερ τον Σερζ Ιμπάκα (14π.).

Η Μπάγερν συνέχισε να διατηρεί διψήφιες διαφορές ως τα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα, μειώνοντας σε 75-74 στο 29'! Παρά την πίεση των Βαυαρών, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προηγήθηκε με 82-76 στο τέλος της τρίτης περιόδου. H Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 94-91 στο 38' με 1/2 βολές του Χάουαρντ ενώ ο ΜακΙντάιρ πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 3.5" και έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 94-94!

Το τρίποντο που επιχείρησε ο Ομπστ δεν βρήκε στόχο και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ο ΜακΙντάιρ έβαλε τους Βάσκους στη θέση του οδηγού (100-102) ενώ ο ΜακΙντάιρ ισοφάρισε σε 107-107 στα 35" για το φινάλε. O Γουάιλερ-Μπαμπ ήταν εκείνος που ευστόχησε σε τρίποντο για το 110-107 των Βαυαρών και ο Κάρσεν Έντουαρντς με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη αφού ο Μαρίνκοβιτς δεν κατάφερε να στείλει το ματς στη δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-52, 82-76, 94-94 κ.α., 112-109.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Μπάγερν Μονάχου είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σερτζ Ιμπάκα ηγήθηκε των Βαυαρών με 21 πόντους, 4/5 βολές, 7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 31:38.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς βοήθησε την Μπάγερν μς 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μάρκους Χάουαρντ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 7/12 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 7/9 τρίποντα της Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο ημίχρονο, σουτάροντας με 77.8% πίσω από τα 6μ.75.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Μπασκόνια με 68-76 στη Βιτόρια για την 3η αγωνιστική της regular season.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπάγερν υποδέχεται τον Ολυμπιακό (1/2, 21:30) ενώ η Μπασκόνια φιλοξενεί τη Μακάμπι (1/2, 21:30) για την 25η αγωνιστική της EuroLeague.