Βαλένθια - Αρμάνι 84-72: Επέστρεψε από το -10 και έκανε πάρτι στο 2ο ημίχρονο (vid)

Η Βαλένθια, με ένα απίθανη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 84-72.

Ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της Βαλένθια της έδωσε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (84-72). Οι Ιταλοί με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να δίνει πόντους (20π.) έδειχναν να είναι τα... αφεντικά της αναμέτρησης, μέχρι που η Βαλένθια αποφάσισε να παίξει το μπάσκετ που της έχει δώσει νίκες από την αρχή της σεζόν.

Ο Μπράντον Ντέιβις κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, ο Σέμι Οτζελέγε έδωσε το δικό του... οβολό, ενώ ο Κρις Τζόουνς ήταν ηγέτης όπου χρειάστηκε.

Βαλένθια - Αρμάνι: Το ματς

Η Αρμάνι διατήρησε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στη γηπεδούχο Βαλένθια. Η ιταλική ομάδα δίχως να... βγάλει μάτια, κατάφερε προς το τέλος της 2ης περιόδου να αποκτήσει διαφορά, αρχικά 7 πόντων (37-30) με επί μέρους 2-8 και στη συνέχεια έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (40-32) με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να εκτελεί για τρεις.

Η Αρμάνι μολονότι έκλεισε με τρίποντο, στηρίχθηκε στα δίποντα (13/21), περιορίζοντας τα λάθη της στο ελάχιστο (μόλις 2). Αντίθετα η Βαλένθια έχασε τη δημιουργία της (6 ασίστ), ενώ μέτρησε μόλις 9/21 δίποντα.

Η Αρμάνι συνέχισε να κυριαρχεί, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (53-43), προτού η Βαλένθια πάρει... ανάσα με τρίποντο του Οτζελέγε. Και αυτή η... ανάσα έγινε ξέσπασμα!

Από εκείνο το σημείο, η Βαλένθια ήταν η κυρίαρχος του αγώνα! Επιβλήθηκε με επί μέρους 29-19 στην 3η και στην 4η, κατάφερε να μετατρέψει το -10, σε +10!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην 3η περίοδο, όπου η Βαλένθια άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες του ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μπράντον Ντέιβις με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Κάιλ Χάινς έδωσε πολλές μάχες, αλλά έμεινε άποντος σε 16:53.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σαμπάζ Νέιπιερ είχε 20 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Αρκετοί, ο Κρις Τζόουνς είχε 15 ποντους, ο Σέμι Οτζελέγε 14 με 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μόλις 8 λάθη για τη Βαλένθια.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Αρμάνι είχε επικρατήσει με 83-52, άρα διατήρησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βαλένθια αντιμετωπίζει τη Σαραγόσα εκτός έδρας (21/1, 18:00), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο φιλοξενείται από το Πέζαρο (21/1, 19:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 32-40, 61-59, 84-72.