Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 96-86: Ο επιβλητικός Καμπάτσο και ο διπλός Ταβάρες καθάρισαν στην παράταση (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε πολύ στον αγώνα κόντρα στη Βαλένθια, αλλά μετά από ένα πολύ συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, πήραν μία ακόμη νίκη με σκορ 96-86.

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε τη Βαλένθια στην 21η αγωνιστική της Euroleague. Έπειτα από ένα πολύ συναρπαστικό ματς, όπου οι φιλοξενούμενοι έδωσαν πραγματική μάχη, τελικά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν στην παράταση να επικρατήσουν με 96-86.

Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια: Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης βρίσκονταν στο +4 με το σκορ στο 9-5. Η Βαλένθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 και το 24-16 υπέρ της.

Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος όπου στο 4:42 ο Γιουλ έκανε το 27-34 και μείωσε στους 7 για τους γηπεδούχους. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 40-35 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η «Βασίλισσα» μπήκε πιο αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 6:24, ο Μούσα ισοφάρισε το σκορ στο 43-43. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 58-55 υπέρ της Βαλένθια.

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, η Βαλένθια διατήρησε τα ηνία στο προβάδισμα με το σκορ στα 5:38 ωστόσο να φτάνει πάλι στη διαφορά 1 πόντου το 65-64. Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε το ματς και ο Ταβάρες έκανε στο 3:22 το 70-70. Ο Τζόουνς βρήκε μεγάλο τρίποντο για το 73-70 αλλά ο Ταβάρες είχε άμεση απάντηση μειώνοντας για μία ακόμη φορά σε απόσταση αναπνοής.

Στα 2:20 ο Τζόουνς ήταν εύστοχος σε δύο βολές για το 75-74 και ο Ροντρίγκεζ με lay up έκανε το 75-74 (1:52). Ο Γιούλ σταμάτησε εντυπωσιακά μια πάσα του Τζόουνς και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα βρήκε το τρίποντο για το 77-75 και οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το time out (1:28).

Ο Ίνγκλις με πολύ κόπο ισοφάρισε εκ νέου σε 77-77 και αμέσως μετά ο Καμπάτσο απάντησε με τρίποντο. Η Ρεάλ έχασε εύκολο καλάθι και στα τελευταία 4,3 δευτερόλεπτα ο Τζόουνς κέρδισε βολές. Ο ίδιος ευστόχησε και στις δύο για το 80-79 και ένα νέο time out διέκοψε τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή επαναφορά και ο Χεζόνια εκτέλεσε βολές, στέλνοντας το σκορ στο 82-79 (3,1 δευτερόλεπτα για το τέλος) και υπήρξε ένα ακόμη time out για τον σχεδιασμό της τελευταίας φάσης. Η μπάλα πέρασε στα χέρια του Χάρπερ, ο οποίος με πολύ δύσκολο τρίποντο πάνω στην άμυνα του Ταβάρες και την βοήθεια του ταμπλό, έκανε το 82-82.

Η παράταση

Ο Γιουλ ξεκίνησε δυνατά με εύστοχο τρίποντο με τον Ντέιβις ωστόσο να δείχνει άμεσα ότι η Βαλένθια δεν είχε σκοπό να αφήσει το ματς. Μετά από μία διακοπή αρκετών λεπτών ώστε να φτιαχτεί το πρόβλημα με το χρονόμετρο, η συνέχεια στον αγώνα ήταν συναρπαστική.

Με το ματς να περνάει στα τελευταία 2 λεπτά, η Ρεάλ ήταν στον +3 και στο 1:21 ο Μούσα εκμαίευσε φάουλ στην προσπάθειά του για lay up. Ο ίδιος ήταν εύστοχος και στις δύο για το 91-86 (1:21). Ο Ταβάρες έκανε το 94-86 στο 0:55 και φάνηκε να καθαρίζει το ματς, ενώ οι παίκτες μαζεύτηκαν στους πάγκους για time out.

Η Βαλένθια ήταν άστοχη και η Ρεάλ κέρδισε βολές τις οποίες εκτέλεσε ο Καμπάτσο, ο οποίος έκανε το 96-86, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-40, 55-58, 82-82, 96-86

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ριμπάουντ του Χεζόνια και το κάρφωμα του Ταβάρες στα τελευταία 55 δευτερόλεπτα που ανέβασε το σκορ στο 94-86.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Βάλτερ Ταβάρες που έιχε συνολικά 18 πόντους ενώ παράλληλα μάζεψε 19 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 38:18 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Νάθαν Ρούβερς που είχε 2 πόντους σε 18:17 λεπτά συμμετοχής με 1 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε συνολικά 23:21 λεπτά εντός αγώνα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους, ο Σέρχιο Γιουλ με 16,ο Μούσα 13 αλλά και ο Χεζόνια με 10.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 8 μπλοκ της Ρεάλ Μαδρίτης αντί του μόλις 1 από πλευράς Βαλένθια.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε επικρατήσει δύσκολα με 76-73.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Την Κυριακή (14/1, 13:30) η Ρεάλ Μαδρίτης τα βάζει εκτός έδρας με τη Μούρθια ενώη Βαλένθια την ίδια μέρα, στις 18:00, υποδέχεται τη Μπρεογκάν.