Φενέρμπαχτσε-Παρτιζάν 91-76: Με ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (vid)

Η Φενέρμπαχτσε (12-8) μπήκε φουριόζα στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε της Παρτιζάν (10-10) με 91-76, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Η Παρτιζάν είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε όμως το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε τη νίκη με 91-76. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην τέταρτη περίοδο, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το φινάλε.

Το ματς

Το δίδυμο των Κέβιν Πάντερ - Μπρούνο Καμπόκλο κουβάλησε την Παρτιζάν στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, εκεί όπου η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 19-31. Σε αυτό το διάστημα, ο Πάντερ είχε 12 πόντους με 4/4 βολές, 4/6 δίποντα, δυο ριμπάουντ και μια ασίστ ενώ σε ό,τι αφορά τον Καμπόκλο, πρόσθεσε 11 πόντους, δυο ριμπάουντ και τρία κλεψίματα για τους Σέρβους που είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά.

Στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 40-45 με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ ενώ η Παρτιζάν πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-48, έχοντας 54.5% στο τρίποντο (6/11) και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε εννιά λάθη. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα ως τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Ντόρσεϊ να φέρνει το ματς στα ίσα (62-62) και τον Τζόναθαν Μότλι να διαμορφώνει το 68-64 στο 30'.

Μάλιστα η Φενέρμπαχτσε έκανε επιμέρους σκορ 17-2 στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου για το 85-66 με τον Ντόρσεϊ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Εν τέλει, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 91-76 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-8, ρίχνοντας την Παρτιζάν στον 10-10.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε έκανε «εκρηκτικό» ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το... εύθραυστο 68-64 σε 80-64 στο 34', διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε του αγώνα στην Ulker Sports Arena.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ηγήθηκε της Φενέρμπαχτσε στη νίκη επί της Παρτιζάν, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους (3/3 βολ., 3/6 δίπ., 5/8 τρίπ.) και ένα ριμπάουντ σε 23:16.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ζακ ΛεΝτέι έμεινε στον ένα πόντο με 1/2 βολές, 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα σε 25:36.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 15 πόντους ενώ ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις πρόσθεσε 12 πόντους και επτά ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Οι προσπάθειες του Κέβιν Πάντερ (18π.) δεν ήταν αρκετές για την Παρτιζάν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 19 ασίστ της Φενέρ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Για την 21η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (11/1, 19:45) ενώ η Παρτιζάν θα παίξει στο Βελιγράδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (12/1, 21:30).

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Παρτιζάν είχε επικρατήσει με 85-84 στο Βελιγράδι.