Αρμάνι - Μπάγερν 76-62: Υπόθεση τριών λεπτών και ενός σερί (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο χρειάστηκε ένα διάστημα τριών λεπτών για να... καθαρίσει τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (76-62). Μάλιστα, οι Ιταλοί πήραν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε 10/20 τρίποντα και ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο, το οποίο του βοήθησε να πάρουν τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (76-62).

Η ιταλική ομάδα με εξαίρεση την 3η περίοδο, όπου ο Κάρσεν Έντουαρντς... αλώνησε (10π.), έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με «όπλο» τα τρίποντα κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Ο Ντέβον Χολ είχε 19 πόντους, ενώ οι Πόιθρες και Μπορτολάνι πρόσθεσαν 10 και 12 πόντους, αντίστοιχα. Η Μπάγερν είχε μόνο τον Ιμπάκα (16π.) και τον Έντουαρντς της 3ης περιόδου ως σημεία αναφοράς.

Μιλάνο - Μπάγερν: Το ματς

Η Αρμάνι, θέλοντας και μη, αποφάσισε να επιδείξει την αρετή της άμυνας απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (76-62). Η ιταλική ομάδα δεν φημίζεται για τα υψηλά σκορ της, οπότε διάλεξε την έτερη επιλογή.

Με εξαίρεση τα προβλήματα που δημιούργησε ο Σερζ Ιμπάκα (7π.) κανείς άλλος παίκτης της ομάδας από το Μόναχο δεν έδειξε συνέπεια. Αυτό επέτρεψε στην Αρμάνι με μία ανεκτή εμφάνιση να πάρει το προβάδισμα (34-27).

Το Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε ένα καλό διάστημα, όπου έκανε το 10-8 σε 19-10 και άφησε την Μπάγερν στο... κυνήγι. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Φόιγκτμαν, 7:11 πριν από τέλος της 3ης περιόδου, έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Μπάγερν: +10 και 39-29.

Η Μπάγερν έπρεπε να αντιδράσει κάποια στιγμή. Το έκανε στο πιο κρίσιμο σημείο. Ο Κάρσεν Έντουαρντς (7π. στην περίοδο) έδωσε σκορ, ο Ιμπάκα οντότητα στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μείωσε 45-43.

Ο Χάινς φορτώθηκε με το 4ο προσωπικό φάουλ, ενώ ο Ιμπάκα συμπλήρωσε 3. Οι παράγοντας που μπορεί να καθορίσουν ένα ματς. Η Μπάγερν κατάφερε να.. σβήσει το -10, 20.6 δεύτερα πριν το τέλος της 3ης (47-47).

Το τρίποντο του Ντόντα Χολ, στη λήξη του χρόνου ήταν αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες. Ενώ ο Έντουαρντς συνέχισε να σκοράρει και στην 4η (50-50), ήρθε ένα ιταλικό 11-0 (σε τρία αγωνιστικά λεπτά) με πόντους από Χολ (5), Ρίτσι (3) και Μπορτολάνι (3).

Το κρεσέντο της Αρμάνι συνεχίστηκε και με τρίτο (σε τέσσερις προσπάθειες) τρίποντο από τα χέρια του Νέιπιερ, η διαφορά ανέβηκε στους 14 (66-52).

Μέχρι το τέλος του αγώνα η ιταλική ομάδα φρόντισε όχι μόνο να διατηρήσει το προβάδισμά της, αλλά να πάρει και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας από την αντίπαλό της.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έκανε ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα της 4ης και καθάρισε το ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντέβον Χολ είχε 19 πόντους και αρκετά μεγάλα καλάθια.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Μικρή η επιθετική συνεισφορά των Ομπστ (3π.) και Μπαμπ (2π.)

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπορτολάνι είχε 12 πόντους και ο Άλεξ Πόιθρες 10.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σερζ Ιμπάκα είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Αρμάνι είχε 10/20 τρίποντα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Μπάγερν είχε επιβληθεί με 91-84. Άρα με το +14 απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αρμάνι φιλοξενείται από το Τρέντο (7/1, 18:00), η Μπάγερν αγωνίζεται στην έδρα της Ροστόκ (7/1, 16:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 34-27, 50-47, 76-62.

@Photo credits: Olimpia Milano twitter