Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μονακό 93-83: Απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έλεγχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την αναμέτρηση και έφτασε στη νίκη με σκορ 93-83.

Στη 18η αγωνιστική της Euroleague, Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντιμετώπισε στο Βελιγράδι τη Μονακό με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν σε όλο το ματς το πάνω χέρι και έφτασαν στην επικράτηση με τελικό σκορ 93-83. Τώρα η ομάδα από το Πριγκιπάτο στρέφει το βλέμμα της στο ματς με τον Ολυμπιακό την Πέμπτη (4/1, 21:15) στο ΣΕΦ.

Η ομάδα από το Ισραήλ ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ανοίξει ήδη διαφορά 10 πόντων (22-12). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο όπου πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά με 49-35.

Η Μονακό φάνηκε να βγάζει αντίδραση αλλά δεν κατάφερε να μειώσει στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε 64-54. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς το πάλεψαν αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή και η Μακάμπι επέβαλλε ξανά τον ρυθμό της, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στη νίκη με 93-83.

Μακάμπι - Μονακό: Το ματς

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά μέσα στον αγώνα και μετά τα μισά της πρώτης περιόδου όπου το σκορ ήταν 10-8, άρχισε να χτίζει διαφορά η οποία έφτασε στο τέλος του δεκαλέπτου το +10, με το σκορ στο 22-12.

Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος, όπου οι τυπικά γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στο 5:13 η διαφορά ήταν πάλι στους 10 πόντους (34-24) με την ομάδα από το Ισραήλ να συνεχίζει απτόητη και να πηγαίνει στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου με το σκορ στο 49-35.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να αιφνιδιάζουν τους παίκτες της Μακάμπι και «ροκάνισαν» τη διαφορά. Στο 4:50 το σκορ ήταν 53-47 αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάλι ρυθμό και έφτασαν στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ στο 64-54.

Στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, η Μονακό αν και έδειξε στοιχεία αντίδρασης, δεν μπόρεσε στα πρώτα λεπτά να μειώσει (5:06, 78-70). Παρά όμως τις προσπάθειες του Μάικ Τζέιμς και του Ντιάλο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν κατάφερε να βρει την ανατροπή και το ματς έληξε 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 49-35, 64-54, 93-83

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο δίποντο του Κόλσον στα τελευταία 27 δευτερόλεπτα όπου έκανε το 91-80 και αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κόλσνον που ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 24:59 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μπλόσομγκειμ που είχε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17:31 λεπτά εντός παρκέ, χωρίς να σημειώσει κάποιον πόντο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Λορένζο Μπράουν και ο Γουέιντ Μπάλντγουιν που είχαν στο τέλος του ματς από 12 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ: Μάικ Τζέιμς και Άλφα Ντιάλο που είχαν από 27 και 20 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Τζέιμς είχε και 7 ασίστ με 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ευστοχία του Κόλσον, ο οποίος είχε στα δίποντα 90% (9/10), στα τρίποντα 66,75 (2/3) και από τις βολές 75% (3/4).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ:Η Μακάμπι Τελ Αβίβ τα βάζει με τη Φενέρμπαχτσε στη Λιθουανία την Πέμπτη (4/1, 19:45) ενώ η Μονακό την ίδια μέρα (21:15) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.