Μπάγερν - Μονακό 80-91: Ο Μάικ Τζέιμς στη διάσωση (vid)

Ο Μάικ Τζέιμς.
Η Μονακό πήρε τη νίκη που ζητούσε μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, επικράτησε στο Μόναχο της Μπάγερν με σκορ 80-91 και τον Μάικ Τζέιμς να κάνει ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι.

Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε ακόμη μία παράσταση στη EuroLeague, σημείωσε 28 πόντους και οδήγησε τη Μονακό στην εκτός έδρας επικράτηση απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Οι Γερμανοί (με 16 λάθη, έναντι 5 της Μονακό) κατάφεραν να ξεπεράσουν το χάντικαπ των 15 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο να σκοράρει ακατάπαυστα πίσω από τη γραμμή των 6.75, ωστόσο η Μονακό δεν μπορούσε να χάσει και αυτό το ματς.

Χαώδης η διαφορά στις βολές, 24/31 η Μονακό, 6/7 η Μπάγερν.

Μπάγερν - Μονακό: Το ματς

Η Μονακό χρειάστηκε πέντε λεπτά. Ένα σερί. Μία υποδειγματική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Προκειμένου να πάρει διαφορά 15 πόντων. Όλα αυτά για το πρώτο ημίχρονο.

Από το 20-24 στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, η Μπάγερν... χάθηκε από το παρκέ. Στην αρχή δέχτηκε ένα σερί 10-0 (24-34) και στη συνέχεια είδε την αντίπαλό της να παίρνει εύκολους πόντους από τη βολή.

Η Μονακό βρέθηκε μπροστά με 31-46 έχοντας 1/9 τρίποντα (!) και μόλις 6 ασίστ, ωστόσο οι 13/15 βολές της έδωσαν σκορ εκεί που χρειάστηκε. Η Μπάγερν πλήρωσε τα 11 λάθη της, αλλά και το γεγονός ότι δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή (6 κερδισμένα φάουλ, έναντι 14), ενώ αναλώθηκε σε πολλά (και χαμένα) τρίποντα (5/17).

Αντεπίθεση με Φρανσίσκο

Η Μπάγερν έμαθε από τα λάθη της. Δεν άλλαξε την... εμμονή για τα τρίποντα, αλλά αυτή τη φορά δικαιώθηκε. Μετά από τα 5/17, μέτρησε 5/8 (!), βελτιώθηκε στα ριμπάουντ και κατάφερε με επιμονή να κάνει το -15, -6 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (60-67 και 64-70).

Μάλιστα, σε ένα από τα απανωτά του τρίποντα, ο Σιλβέν Φρανσίσκο (16π., με 4/6 τρίποντα) έκανε χειρονομία προς τον προπονητή του Πάμπλο Λάσο, να τον αφήσει ήσυχο για να εκτελέσει!

Η Μονακό απέκτησε ξανά διψήφιο αριθμό στο προβάδισμά της, 64-75, όμως ο Φρανσίσκο δεν σταματούσε να σκοράρει από την περιφέρεια (67-75). Αλλά άμεσα ο Τζέιμς, ο οποίος συμπλήρωσε 24 πόντους σε εκείνο το σημείο, έκοψε κάθε σκέψη ανατροπής.

Ο Λάσο ζήτησε από τους παίκτες του, στο τάιμ άουτ να συνεχίσουν να παλεύουν. Το έκαναν, αλλά ήταν αδύνατο να σταματήσουν τον Τζέιμς. Γκολ φάουλ, για το 70-86, 2:28 πριν το τέλος.

Αυτό που έπρεπε να κάνει η Μονακό ήταν να... παίξει με το ρολόι. Το έκανε και έφτασε στη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν μείωσε σε 64-70, με τη Μονακό να απαντάει με σερί 5-0 και να καθαρίζει το ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς, είχε 28 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ντέβιν Μπούκερ αγωνίστηκε για 25:19 και σημείωσε 2 πόντους με 1/6 δίποντα.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: O Σιλβέν Φρανσίσκο είχε 21 πόντους με 5/9 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Έλι Οκόμπο είχε 19 πόντους και ο Άλφα Ντιαλό 13.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν έγραψε 18 λάθη, η Μονακό μόλις 8.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Μπάγερν παίζει στην έδρα της Τούμπιγκεν (26/12, 16:30), ενώ η Μονακό φιλοξενείται από την Μπουλόν-Λεβαλουά (26/12, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 31-46, 60-67, 80-91.