Άλμπα-Φενέρμπαχτσε 82-91: Συνεχίζει αήττητη με Σάρας

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε της Άλμπα με σκορ 82-91 στο Βερολίνο και συνεχίζει να βελτιώνει τη θέση της στην κατάταξη, κάνοντας το 3/3 με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην άκρη του πάγκου.

Μετά τις εντός έδρας νίκες με τη Μονακό και τη Ζαλγκίρις, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε και της Άλμπα στο Βερολίνο με 82-91, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-7. Έτσι η Φενέρ συνεχίζει αήττητη με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο.

Πάντως η Άλμπα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 26-24, σουτάροντας με καλά ποσοστά (7/15 δίπ., 3/4 τρίπ.) απέναντι στη Φενέρ και υποχρεώνοντας τους Τούρκους σε τέσσερα λάθη σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 36-36 στο 15'. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-51, βρίσκοντας λύσεις με τον Έλληνα σέντερ και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, κυριαρχώντας παράλληλα στα ριμπάουντ (20-11).

Η Φενέρμπαχτσε έκανε επιμέρους σκορ 12-21 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 59-72 στο 30' ωστόσο η Άλμπα απάντησε με σερί 7-0, μειώνοντας σε 66-72 με τον Προσίντα. Σε κάθε περίπτωση, η Φενέρ κράτησε το προβάδισμα, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της και επικρατώντας με 82-91.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-51, 59-72, 82-91.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Φενέρ όταν η Άλμπα μείωσε σε 73-80 με το τρίποντο του Μπράουν στο 36'. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση ως το φινάλε και έφτασαν στη νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σκότι Γουίλμπεκιν είχε 20 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 26 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νικ Καλάθης μοίρασε 13 ασίστ και είχε ακόμα 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Στέργλινγκ Μπράουν είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκούντουριτς έμεινε στους 2 πόντους σε 8'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στις ασίστ, 25 η Φενέρ, 15 η Άλμπα.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Άλμπα υποδέχεται την Τσέμνιτζ για τη 14η αγωνιστική στην Bundesliga (31/12) ενώ η Φενέρμπαχτσε δοκιμάζεται στην έδρα της Νταρουσάφακα τα Χριστούγεννα (25/12) για τη 13η αγωνιστική στην Τουρκία.