Βαλένθια - Βίρτους 79-71: Το επιβλητικό 3ο δεκάλεπτο και το «κρύο αίμα» στο τέλος ήταν αρκετά (vid)

Η Βαλένθια (9-7) πήρε τη νίκη απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια (11-5) με σκορ 79-71, χάρη σε ένα απίθανο 3ο δεκάλεπτο και την ψυχραιμία στο φινάλε.

H Βαλένθια άντεξε όταν η Βίρτους Μπολόνια τις έβαλε... δύσκολα. Ένα επιβλητικό 3ο δεκάλεπτο, με επιθετική συγκομιδή και εξαιρετική άμυνα, επέτρεψαν στη Βαλένθια να πάρει τον έλεγχο. Συνάμα, η Βίρτους έκανε το ένα λάθος, μετά το επόμενο.

Η επικράτηση της Βαλένθια με 79-71, έβαλε στοπ στο σερί των τεσσάρων νικών της Μπολόνια. Ο Ίφε Λούντμπεργκ έκανε καλή εμφάνιση μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ο Μάρκο Μπελινέλι επιχείρησε να κάνει το θαύμα του στο τέλος και κάπως έτσι, ο Τόκο Σενγκέλια έμεινε σχεδόν μόνος του.

Αντίθετα, οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις και ανά περιόδους, προκειμένου να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη.

Βαλένθια - Βίρτους: Το ματς

Η Βίρτους χρειάστηκε δύο σερί στο πρώτο ημίχρονο, αρχικά για να δείξει την ανωτερότητά της και στη συνέχεια για την επικαιροποιήσει. Η Βαλένθια με τον Μπουμπακάρ Τουρέ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, κατάφερε να αποσπαστεί με 30-23.

Εκεί ήρθε το πρώτο σερί της ιταλικής ομάδας: Σταμάτησε στο 8-0 επιτρέποντας να... σβήσει τη διαφορά και να πάρει προβάδισμα (30-31). Σε αυτό το διάστημα ο Ίφε Λούντμπεργκ είχε 11 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Η Βαλένθια, μολονότι σάστισε, χάνοντας όλες τις μάχες, δέχτηκε επί μέρους 2-13 και ενώ μείωσε στο καλάθι (37-39) είδε την αντίπαλό της να καταγράφει το δεύτερο σερί, επίσης στο 8-0.

Η Βίρτους εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 6/15 τρίποντα, τις 13 ασίστ, αλλά κυρίως τα 8 κλεψίματα.

Η... άλλη Βαλένθια

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Βαλένθια να ξεκινάει με επί μέρους 7-1, να το φτάνει στο 12-3 και να μειώνει στον πόντο (49-50). Η Βίρτους είδε τον Πάγιολα να δέχεται χτύπημα στο στόμα και να βγαίνει εκτός αγώνα. Το αντιαθλητικό της πρόσφερε δύο εύκολους πόντους, με τη γραμμή της... φιλανθρωπίας να είναι ο μοναδικός τροφοδότης των Ιταλών στην άθλια εμφάνιση της 3ης περιόδου.

Το σκορ έφτασε στο 58-52 με επί μέρους 21-5, τη Βίρτους να βάζει το μοναδικό εντός παιδιάς στο τελευταίο λεπτό με τον Χάκετ. Και τα 7 λάθη στην περίοδο, μερικά απ' αυτά σε απανωτές επιθέσεις φυσικά και βοήθησαν τη Βαλένθια, η οποία είδε τους Τζόουνς και Ρόμπερτσον να φτάνουν στους 11 πόντους, έκαστος.

Η Βίρτους συνέχισε να κάνει... φθηνά λάθη, αλλά παρέμενε σε απόσταση αναπνοής από την αντίπαλό της (63-62). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς στα επόμενα λεπτά, αλλά δύο απανωτά ιταλικά λάθη, επέτρεψαν στη Βαλένθια να ξεφύγει με 71-66 στο όριο των δύο λεπτών. Ο Ντέιβις είχε 6 σερί πόντους για την ομάδα του.

Εκεί εμφανίστηκε ο Μάρκο Μπελινέλι: Τρίποντο για το 71-66. Ο Τζόουνς αστόχησε, όπως και ο Μπελινέλι (40 δεύτερα). Ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ, μέτρησε 2/2 βολές και έκανε το σκορ 73-69. Στο κρίσιμο σημείο, ο Χάκετ έκανε ένα ακόμα λάθος, δίνοντας την κατοχή στη γηπεδούχο. Ο Τζόουνς το έκανε ξανά από τη γραμμή, προτού ο Σενγκέλια μειώσει και η Βαλένθια, με 5.6 στο ρολόι πάει ξανά στις βολές (75-71).

Η Βίρτους δεν κατάφερε να βρει στόχο και η νίκη κατέληξε στα χέρια της Βαλένθια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο επιβλητικό 3ο δεκάλεπτο της Βαλένθια και στην ψυχραιμία του Τζόουνς στις βολές στο φινάλε.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κρις Τζόουνς είχε 17 πόντους, αρκετοί στα τελευταία λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Λίγα πράγματα από τον Ντόμπριτς στα 14 λεπτά που ήταν στο παρκέ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, αλλά και 7 λάθη.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κάσιους Ρόμπερτσον έδωσε λύσεις στο καλό 3ο δεκάλεπτο της Βαλένθια (13π.), ενώ ο Μπράντον Ντέιβις είχε 6 σερί πόντους σε κρίσιμο σημείο (12 συνολικά).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Βαλένθια είχε 21 λάθη, η Βίρτους 19.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βίρτους Μπολόνια αγωνίζεται στην έδρα της Πιστόια (23/12, 21:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται τη Γρανάδα (23/12, 19:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 37-47, 60-54, 79-71