Ερυθρός Αστέρας-Ρεάλ 58-72: Προευλαύνει η «Βασίλισσα»

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα με 58-72 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 14-1 στη regular season.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 19 πόντους λίγο πριν από το τέλος του αγώνα στη Stark Arena και επικρατώντας με 58-72.

Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές από τη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στην εύκολη νίκη σε έναν αγώνα που επιχείρητσε 36 τρίποντα και είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Μάριο Χεζόνια (17π.).

Ερυθρός Αστέρας-Ρεάλ: Το ματς

Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Άνταμ Χάνγκα (8π.), παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στη Ρεάλ που επέμεινε στο μακρινό σουτ (4/9 τρίπ.) και μοίρασε επτά ασίστ σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια οι Μαδριλένοι βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Βενσάν Πουαριέ σκόραρε για το 33-43 στο 18', κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στη Stark Arena στο 34-45.

Μάλιστα ο Μάριο Χεζόνια ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +18 (43-61) λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου για τη «Βασίλισσα». Ο Ερυθρός Αστέρας δεν απείλησε ποτέ την πρωταθλήτρια Ευρώπης που προηγήθηκε με 19 πόντους με τον Πουαριέ (53-72, 38') κι εν τέλει επικράτησε με 58-72, φτάνοντας τις 14 νίκες στους πρώτους 15 αγώνες στη regular season.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 34-45, 45-61, 58-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επιμέρους σκορ 14-25 στη δεύτερη περίοδο και έχτισε διψήφιες διαφορές απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που δεν κατάφερε ξανά να επιστρέψει.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάριο Χεζόνια είχε 17 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στα 30:54 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Βενσάν Πουαριέ σημείωσε 14 πόντους και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ τελείωσε τον αγώνα με 8 ασίστ, 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Λούκα Μίτροβιτς είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους Σέρβους.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ρόκας Γκιεντράιτις είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς και 2 λάθη σε 15:45.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ σούταρε 23 δίποντα και 36 τρίποντα.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ρεάλ υποδέχεται την Παρτιζάν (21/12) και ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει με τη Μακάμπι (21/12) για την 16η αγωνιστική της EuroLeague.