Μπασκόνια - Βίρτους Μπολόνια 81-91: Ο Μπελινέλι... καθάρισε στο τέλος

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να σημειώσει ένα πολύ μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Μπασκόνια, επικρατώντας με 91-81, σε ένα ματς που δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Για τη 14η αγωνιστική της Euroleague, η Μπασκόνια υποδέχτηκε τη Μπολόνια, με τους φιλοξενούμενους, έπειτα από ένα σκληρό μπασκετικά ματς, να παίρνουν τη νίκη με σκορ 91-81.

Η αναμέτρηση από την αρχή ήταν αρκετά συναρπαστικό με τον ρυθμό να είναι σταθερά γρήγορος και τους φιλοξενούμενους να είναι καταιγιστικοί. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-15 υπέρ της ιταλικής ομάδας αλλά στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια ήταν καλύτερη και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 43-42.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρά καλύτεροι και πήραν το 63-60, ενώ με αντίστοιχο τρόπο συνέχισε το ματς στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και ύστερα η Βίρτους ανέκτησε το πάνω χέρι και αφού επέβαλλε το ρυθμό της, έφτασε στη νίκη με 91-81.

Μπασκόνια – Μπολόνια: Το ματς

Παρά την αστοχία στα πρώτα λεπτά, το ματς απέκτησε έναν αρκετά γρήγορο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν το σκορ στο 13-6 (5:00). Η Μπολόνια ήταν καταιγιστική και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 24-15.

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και μείωσε τη διαφορά και κατάφερε στο 5:00 να βρίσκεται στο -4 αλλά ο Κορντινιέρ την έστειλε ξανά στους 7. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε αυτό τον ρυθμό και πέρασαν μπροστά με 38-37 στο 2:38 μετά από δύσκολο τρίποντο του Μαρίνκοβιτς. Έπειτα από ένα πολύ συναρπαστικό δεκάλεπτο, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-42 υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους στο πρώτο μισό ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ με 10 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ρόλο ηγέτη είχε ο Μπελινέλι με 12.

Αμφότερες οι ομάδες επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισαν να προσφέρουν ένα πολύ συναρπαστικό ματς. Στα μέσα της 3ης περιόδου το σκορ ήταν στο 51-51 ενώ λίγο αργότερα ολοκληρώθηκε στο 63-60 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε και αυτή με τις καλύτερες προϋποθέσεις για ένα πολύ συναρπαστικό φινάλε. Η Μπολόνια κατάφερε στο 5:35 να φτάσει στο +5 και το σκορ στο 75-70. Η ομάδα του Μπάνκι διατηρήθηκε σε αυτή την απόσταση για αρκετή ώρα, ενώ στο 3:10 ο Χάκετ πήγε τη διαφορά στο +8 (78-70). Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς αν και διατηρήθηκαν σε αυτή την απόσταση και στην αρχή του τελευταίου λεπτού έφτασαν στο -4 (85-81) αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τη ψυχραιμία να πάρουν σωστές αποφάσεις και ο Μπελινέλι συνέχισε να είναι καθοριστικός. Στο τέλος της αναμέτρησης, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε με 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 43-42, 60-63, 81-91

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρίποντο του Μπελινέλι στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα που «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 7 πόντους.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάρκο Μπελινέλι που ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους (6/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές) ενώ είχε και 1 ριμπάουντ. Παράλληλα, έσπασε το φράγμα των 1.000 συνολικά πόντων στην καριέρα του σε επίπεδο Euroleague.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μάρκους Χάουαρντ, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο αλλά έμεινε στους 11 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Τσίμα Μονέκε που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26:45 λεπτά. Καλή εμφάνιση και από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο που είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τορνίκε Σενγκέλια με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά και ο Κπορντινιέρ με 12 πότνους και 8 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:Το υψηλό ποσοστό ευστοχίας της Βίρους. Από το δίποντο είχε 52,8% (19/36), από το τρίποντο 48,1% (13/27) και 87,5% από τις βολές με 14/16.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βίρτους υποδέχεται το Σάββατο (16/12, 21:30) τη Ρεγιέρ ενώ η Μπασκόνια τα βάζει στη Βαρκελώνη με τη Μπαρτσελόνα την Κυριακή (17/12, 19:00).