Ζάλγκιρις - Μονακό 79-83: Σπάσιμο ρεκόρ από Τζέιμς και επιστροφή στις νίκες

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Μονακό κατάφερε να πάρει ένα πολύ δύσκολο διπλό μέσα στην έδρα της Ζάλγκιρις Κάουνας, επικρατώντας τελικά με σκορ 83-79.

Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Euroleague και τη τελευταία ημέρα της «διαβολοβδομάδας», η Ζάλγκιρις Κάουνας υποδέχτηκε τη Μονακό, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν έπειτα από αρκετό κόπο να περάσουν νικηφόρα από τη Λιθουανία με σκορ 83-79.

Από τις πρώτες στιγμές του αγώνα, η Μονακό έδειξε ότι θέλει να έχει το πάνω χέρι και αφού πρώτα κατάφερε να πάρει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-19, πήγε στο τέλος του ημιχρόνου στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-37 υπέρ της, έχοντας αντιμετωπίσει την αντεπίθεση της Ζάλγκιρις.

Η αρχή του δεύτερου μισού έμοιαζε ως μία απλή συνέχεια του πρώτου, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να αλλάξουν σιγά σιγά τον ρυθμό της Μονακό και μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα στο 59-57. Έπειτα από μία πολύ συναρπαστική τελευταία περίοδο, η ομάδα του Πριγκιπάτου μπόρεσε να φτάσει στη νίκη και το διπλό με τελικό σκορ 83-79.

Ζάλγκιρις – Μονακό: Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Μονακό φαινόταν πως έλεγχε τον αγώνα και ήδη στα μισά της πρώτης περιόδου προηγούνταν με 13-6. Η Ζάλγκιρις έβγαλε μία μικρή αντίδραση και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο όντας στο -4 (23-19) από τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβασε πάλι ρυθμό ενώ στο 4:31 ο Μάικ Τζέιμς έγραψε ιστορία αφού με τον 7ο πόντο του στον αγώνα, έγινε ο 3ος κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της Euroleague, ξεπερνώντας τον Χουαν Κάρλος Ναβάρο και ανέβασε το σκορ στο 37-29. Η διαφορά έπεσε στους 10 (42-32, 1:39) και λίγο αργότερα έγινε ακόμα μικρότερη (42-35, 0:44). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να παραμείνουν μπροστά και αφού επέβαλαν πάλι τον ρυθμό τους, έκλεισαν το πρώτο μισό της αναμέτρησης πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-37 υπέρ τους.

Καλύτερος παίκτης για τη Μονακό στο πρώτο 20λεπτο ήταν ο Μάικ Τζέιμς που είχε 11 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 12:40 λεπτά ενώ από την πλευρά της Ζάλγκιρις, ο Γκιεντράιτις είχε 8 πόντους με 2 ασίστ σε 12:51 λεπτά στο παρκέ.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο αγώνας φάνηκε ότι θα συνεχίσει από εκεί που είχε σταματήσει με το σκορ στα μισά να είναι 51-43 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν ρυθμό και αφού ισοφάρισαν στο 3:00 με 51-51, πέρασαν μπροστά και στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν να προηγούνται με 59-57.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να προσφέρουν συναρπαστικό θέαμα αφού αμφότερες συνεχώς απαντούσαν στο όποιο προβάδισμα του αντιπάλου άμεσα, προσδίδοντας με αυτόν τον τρόπο μία άγρια ομορφιά στο ματς. Στο 4:41 το σκορ ήταν στο 63-63 ενώ στο 4:00 ο Μάικ Τζέιμς πήγε την ομάδα του στο +4 (69-65) με την απάντηση από τη Ζάλγκιρις να είναι για μία ακόμη φορά άμεσα (69-68).

Ο Ντιάλο με εύστοχες βολές στο 2:51 έκανε το 71-68 και ο Μπλόσομγκεϊμ με εύστοχο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 και το σκορ στο 74-68 (1:56). Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εύστοχος για το 76-68. Η Ζάλγκιρις εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες βολές του Μπλόσομγκεϊμ και μείωσε στο 78-75 (0:26) με τον Σμιτς. Ο Μάικ Τζέιμς όμως ευστόχησε σε βολές και ανέβασε ξανά τη διαφορά. Παρά την άμεση απάντηση των γηπεδούχων, η Μονακό έφτασε τελικά στη νίκη, επικρατώντας με σκορ 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-45, 59-57, 79-83

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στις εύστοχες βολές του Μάικ Τζέιμς στο 0:20 όπου και ανέβασε τη διαφορά σε μέγεθος μεγαλύτερο από αυτό του τριπόντου (80-75).

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 32:40 λεπτά συμμετοχής

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπλόσομγκεϊμ με 13 πόντους και ο Οκόμπο με 12. Από κοντά ακολούθησε ο Ντιάλο που τελείωσε το ματς με 11 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ: Του Ντίμσα με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 202:21 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Κιβάριους Χέις ο οποίος έμεινε στους 6 πόντους ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 15:05 λεπτά εντός αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ποσοστό ευστοχίας του Μάικ Τζέιμς όπου είχε 54,5% (6/11) στα δίποντα, 50% (3/6) τρίποντα και 80% (4/5) από τις βολές.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Την Κυριακή 10/12 η Μονακό αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Λε Πορτέλ ενώ η Ζάλγκιρις υποδέχεται την ίδια ημέρα τη Νεβέζις.