Βίρτους – Μπαρτσελόνα 80-75: «Καθάρισε» την ματσάρα στην Μπολόνια

Γιώργος Κούβαρης
Σενγκέλια
Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα καθώς επικράτησε με 80-75 και πλησίασε τους «μπλαουγκράνα» σε απόσταση αναπνοής στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Εξαιρετικός και «clutch» ο Λούντμπεργκ, ο Σενγκέλια «υπέγραψε» την ανατροπή της ομάδας του.

Αν και η Βίρτους Μπολόνια είχε βρεθεί και στο -16 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα!

Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή της ομάδας του, ενώ ο Ίφε Λούντμπεργκ εκείνος που έριξε την χαριστική βολή στους «μπλαουγκράνα».

Πλέον η ιταλική ομάδα έφτασε στο 8-4 ρεκόρ και πλησίασε στη νίκη νίκη την Μπαρτσελόνα (9-3) στην 2η θέση της κατάταξης στην Euroleague.

Το ματς: Βίρτους Μπολόνια – Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν η ομάδα που έλεγξε το παιχνίδι στην Μπολόνια μετά τα πρώτα επτά λεπτά του ματς όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (14-14) έχοντας ως προτεραιότητα την άμυνα και λιγότερο την επίθεση. Όμως μέσα σε δύο λεπτά οι «μπλαουγκράνα» πραγματοποίησαν επιμέρους 10-2 και προηγήθηκαν με +8 πόντους (16-24) πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο 18-24. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το σημείο-κλειδί για να πάρουν το μομέντουμ στο ματς και να ελέγξουν απόλυτα το παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι βρέθηκαν και στο +16 (20-36 στο 15') με τους Ερναγκόμεθ (11π., 3ριμπ., 3ασ.) και Λαπροβίτολα (8π., 4ασ.) να ήταν οι καταλύτες της ομάδας του σ' εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα. Στον αντίποδα οι Χάκετ (10π., 3ριμπ., 3ασ.) και Κορντινιέ (7π., 3ριμπ., 3ασ.) ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει για λογαριασμό της Βίρτους, μειώνοντας την μέγιστη διαφορά στο σκορ στο -12 (33-45) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μέχρι το 27' η Μπαρτσελόνα είχε σταθερά διψήφιο προβάδισμα (48-58) αλλά με ένα επιμέρους 8-3 μείωσε στους πέντε πόντους (56-61) στο 30'. Ο Τόκο Σενγκέλια είχε πάρει την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του έχοντας πετύχει 9 πόντους στην 3η περίοδο, ο οποίος και συνέχισε... ακάθεκτος και μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, καθώς ηγήθηκε στο αρχικό 6-0 για την ισοφάριση των Μπολονέζων στους 61 πόντους.

Και να 'ταν μόνο αυτό; Στο 32' πήρε και προβάδισμα στο σκορ με 65-63 έχοντας φέρει τα πάνω-κάτω στο ματς! Ένα τρίποντο του Λούντμπεργκ και ένα καλάθι του Μίκι έφεραν την Βίρτους και στο +7 (70-63 στο 35') έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 14-2 μετά και την έναρξη της τελευταίας περιόδου στο ματς. Έκτοτε το ματς έγινε... αίμα και άμμος καθώς η Μπαρτσελόνα απάντησε και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (72-72) ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Στο 1:10 ένα τρίποντο του Σατοράνσκι έδωσε στους «μπλαουγκράνα» προβάδισμα με 74-75 μετατρέποντας το φινάλε σε πραγματικό γκραν γκινιόλ!

Στα 50'' ο Ντάνιελ Χάκετ με 2/2 βολές έγραψε το 76-75 υπέρ της Βίρτους Μπολόνια ενώ στα 38'' ο Αμπρίνες υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Χάκετ πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία της Μπαρτσελόνα για νέο προσπέρασμα. Στα 17'' ήρθε το dagger του Ίφε Λούντμπεργκ έξω από τα 6.75 για το 79-75. Στα 11'' ο Λαπροβίτολα αστόχησε σε τρίποντο και κάπως έτσι έπεσαν οι τίτλοι τέλους για την 8η νίκη της Βίρτους Μπολόνια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Αφενός στο εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο του Τόκο Σενγκέλια και στο 14-2 της Βίρτους με το οποίο πήρε προβάδισμα με 70-63 και αφετέρου στο «dagger» τρίποντο του Λούντμπεργκ στα 17'' πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Το καλύτερο φετινό του παιχνίδι είχε ο Λούντμπεργκ, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από 21 λεπτά συμμετοχής είχε 21 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Λίγα πράγματα σε αυτό το ματς από τους Ρόκας Γιοκουμπάιτις και Τζαμπάρι Πάρκερ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν ο παίκτης έχοντας 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 5 λάθη σε 31:51.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Οι δύο ψηλοί της Μπαρτσελόνα ηταν και οι μοναδικοί διψήφιοι της ομάδας με τον Ερνανγκόμεθ να έχει 15 πόντους και τον Βέσελι 13 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 44% της Βίρτους στα τρίποντα με 11/25 όπως επίσης και τα 17 λάθη της Μπαρτσελόνα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βίρτους Μπολόνια θα υποδεχθεί την Μακάμπι για την 13η αγωνιστική της Euroleague (8/12, 21:30) ενώ η Μπαρτσελόνα θα παίξει με τη Φενέρμπαχτσε στη Βαρκελώνη (8/12, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-45, 56-61, 80-75.

@Photo credits: Euroleague