Μακάμπι-Μπαρτσελόνα 90-92: «Διπλό» στο Βελιγράδι με Λαπροβίτολα (vid)

Ο Νίκο Λαπροβίτολα ήταν ό,τι καλύτερο παρουσίασε η Μπαρτσελόνα (8-2) στο Aleksandar Nikolic Hall, κλειδώνοντας το 90-92 επί της Μακάμπι (5-4) για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε μεγάλη νίκη στο Βελιγράδι επί της Μακάμπι με 90-92 και το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Νίκο Λαπροβίτολα. Ο Αργεντινός γκαρντ κουβάλησε τους «μπλαουγκράνα» στο Aleksandar Nikolic Hall, παραμένοντας στο κατόπι της πρωτοπόρου Ρεάλ.

Μακάμπι-Μπαρτσελόνα: Το ματς

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του ματς στο Aleksandar Nikolic Hall, εκεί όπου ο Γουέιντ Μπόλντγουιν έκανε το 21-16 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που προηγήθηκε με 31-26 στο 10', σημειώνοντας 9/9 δίποντα και έχοντας 8 ασίστ για τρία λάθη σε αυτο το διάστημα.

Ο Τζος Νίμπο (9π.) ηγήθηκε επιθετκά των Ισραηλινών απέναντι στην Μπαρτσελόνα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Νίκο Λαπροβίτολα (9π.) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (5). Στη συνέχεια ο Μπόλντγουιν έκανε το 42-38 για τη Μακάμπι όμως οι Καταλανοί πέτυχαν πέντε σερί πόντους και πήραν το προβάδισμα με τις βολές του Γουίλι Ερνανγκόμεθ (42-43, 17').

Πάντως ο Αμπρίνες ευστόχησε σε τρίποντο για το 51-51 του ημιχρόνου στο Βελιγράδι, σημειώνοντας 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και έτρεξαν σερί 10-0 για το 51-61 με τον Τζέιμς Νάτζι στο 23:30.

Παρ' όλα αυτά, η Μακάμπι ισορρόπησε άμεσα το ματς και ο Σόρκιν έκανε το 68-68 πριν ο Λαπροβίτολα διαμορφώσει το 68-70 στο 30' με 2/2 βολές. Ακολούθως ο Μπόνζι Κόλσον σκόραρε για το 79-79. Ο Λαπροβίτολα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων όμως ο Κλίβελαντ έκανε το 89-89 στο 38'.

O Λαπροβίτολα σκόραρε ξανά για το 90-91 των Καταλανών. Ακολούθησαν κακές επιλογές για τη Μακάμπι και ο Αργεντινός γκαρντ διαμόρφωσε το τελικό 90-92 από τη γραμμή των βολών αφού ο Λορέντζο Μπράουν αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μακάμπι προηγήθηκε 90-89 με τον Χασιέλ Ριβέρο στο 38' και δεν σκόραρε ξανά κόντρα στην Μπαρτσελόνα που εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των γηπεδούχων στο φινάλε, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα είχε 23 πόντους με 6/8 βολές, 4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζέιμς Γουέμπ είχε 0/1 δίποντο, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 8'.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν είχε 19 πόντους και 8 ασίστ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τη Μακάμπι.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Άλεξ Αμπρίνες είχε 16 πόντους με 3/6 τρίποντα και ο Τζέιμς Νάτζι πρόσθεσε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 9/9 δίποντα της Μακάμπι στην πρώτη περίοδο απόν τους Μπράουν (2/2), Μπόλντγουιν (2/2), Σόρκιν (1/1), Κοέν (1/1) και Νίμπο (3/3).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μακάμπι υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης (28/11) για τη 10η αγωνιστική της EuroLeague ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει στο Palau Blaugrana την Τζιρόνα (26/11) για την 11η αγωνιστική της Liga Endesa.