Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 73-69: Και τώρα «τελικός» στο ΣΕΦ (vid)

Ντορσει
Ο Ολυμπιακός το πάλεψε αρκετά, αλλά η Φενέρμπαχτσε νίκησε με 73-69, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο Game 5 σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ (09/05 - 21:30).

Αποστολή - Κωνσταντινούπολη: Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η πρόκριση στο Final 4 του Κάουνας για Ολυμπιακό και Φενέρμπαχτσε θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στις 9 Μαΐου στις 21:30 στο κατάμεστο ΣΕΦ. Η τουρκική ομάδα επικράτησε των «ερυθρόλευκων» με 73-69 και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός το διεκδίκησε μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ και έμειναν… ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά όμως ένα χαμένο lay up του Κάνααν όχι μόνο στέρησε το 0-7, αλλά άλλαξε άμεσα το ρυθμό με τον Ντόρσεϊ να κάνει το 12-7 (5’). Ο Παπανικολάου βοήθησε πάραυτα με δικούς του πόντους και λίγο αργότερα το σκορ ήταν ισόπαλο στους 14 πόντους (7’).

Οι άμυνες πρωταγωνιστούσαν. Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακός ασκούσαν τεράστια πίεση με αποτέλεσμα τα καλάθια να μπαίνουν σπάνια και με δυσκολία. ΜακΚίσικ και Σλούκας φρόντισαν όμως να δημιουργήσουν ένα μικρό πρόβλημα και αποτυπώθηκε και στο σκορ (23-27, 15’). Η είσοδος του Έντουαρντς όπως στο Game 2 έτσι και στο Game 4, άλλαξε άμεσα τα δεδομένα. Η εκρηκτικότητα του Αμερικανού του επέτρεψε να φτάσει κοντά στο καλάθι και ουσιαστικά μόνος του να κάνει το 32-27 (18’). Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο πάντως. Μέχρι την ανάπαυλα ακολούθησαν διαδοχικά κλεψίματα και με πόντους από Κάνααν και Μπολομπόι προσπέρασαν με 32-33.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τρίτη περίοδο παίζοντας καταπληκτική άμυνα κάτι το οποίο δυσκόλεψε τους παίκτες του Ιτούδη. Στην άλλη πλευρά Γουόκαπ, Κάνααν και Φαλ φρόντισαν για το 40-45 (26’). Ο Αϊζάια Κάνααν είχε πολλά κέφια και βοήθησε τα μέγιστα στο συγκεκριμένο διάστημα την ομάδα η οποία παρέμενε σε θέση οδηγού (44-49, 28’). Τα λάθη στην επίθεση που ακολούθησαν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 48-49.

Ο Χέις ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τον ρυθμό της αναμέτρησης χάρη στα διαδοχικά του κλεψίματα και στα 2/2 τρίποντα τα οποία έβαλαν την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 54-49 (32’). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως με περίσσευμα συγκέντρωσης και χάρη σε 5 προσωπικούς πόντους του ΜακΚίσικ προσπέρασαν (56-58, 35’). Κάθε φορά που ο Ολυμπιακός περνούσε στο σκορ, η Φενέρμπαχτσε απαντούσε και αντί να αισθάνεται αυτή πίεση, την φόρτωνε στους φιλοξενούμενους (67-61, 37’). Στα επόμενα λεπτά ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων δύο φορές ο ΜακΚίσικ, αλλά άλλες τόσες κι η τουρκική ομάδα (Ντόρσεϊ, Πιέρ) με αποτέλεσμα το 73-69, αλλά δεν υπήρχε χρόνος καθώς απέμεναν μόλις 13 δευτερόλεπτα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 67-63, ο Παπανικολάου αστόχησε ανενόχλητος σε σουτ τριών πόντων, ο Ντόρσεϊ ευστόχησε και αντί να γίνει το 67-66 έγινε το 70-63. Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα του ΜακΚίσικ που έκαναν το 73-69, αλλά χωρίς άλλο χρόνο.

Κομβικά τα δύο άστοχα τρίποντα από Πίτερς και Παπανικολάου τα οποία αν έμπαιναν θα έβαζαν πίεση στους γηπεδούχους.

MVP: Ο Νάιτζελ Χέις έκανε τρομερό ματς, παίζοντας και στα 40 λεπτά του παιχνιδιού προσφέροντας εκπληκτική άμυνα και 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ. Καλός ήταν και ο Ντόρσεϊ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΝτεΣόν Πιέρ σκόραρε 17 πόντους εκ των οποίων τρία κρίσιμα σουτ στο κλείσιμο του αγώνα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Η ασφυκτική άμυνα της Φενέρμπαχτσε εμπόδισε τον Βεζένκοβ να βρει ρυθμό. Γενικά τα ατού του Μπαρτζώκα δεν βοήθησαν όσο θα έπρεπε, αλλά φυσικά παίζει ρόλο και ο αντίπαλος για αυτό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός είχε 7/25 τρίποντα, δηλαδή 28%. Και κακή η σχέση ασίστ λαθών με 11 τελικές πάσες για 14 λάθη. Η Φενέρ τελείωσε με 9/18 τρίποντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα υβριστικά συνθήματα και οι έντονες αποδοκιμασίες κάθε φορά που έπαινε τη μπάλα στα χέρια του ο Σλούκας. Δεν είχαν ξεπεράσει οι οπαδοί της Φενέρ όσα τους έκανε στο τρίτο παιχνίδι.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός δεν σούταρε καλά και το χαμηλό ποσοστό του στοίχισε. Η άμυνα της Φενέρμπαχτσε ήταν υπερβολικά πιεστική, έκλεινε τους χώρους και κυρίως αποδιοργάνωσε τους Βεζένκοβ και Σλούκα.

Το πλεονέκτημα έδρας που κατέκτησαν οι Πειραιώτες τους δίνει το δικαίωμα να παίξουν μπροστά σε 12.000 οπαδούς τους για την πρόκριση στο Final 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΕΝΈΡΜΠΑΧΤΣΕ 2-2

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 79-68
Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82
Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 71-72
Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 73-69
Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 09/05 (21:30)