Ρεάλ - Παρτίζαν 87-89: Break με το κρύο αίμα του Πάντερ και την αύρα του Ζοτς

Ο Κέβιν Πάντερ... ξέρανε τη Ρεάλ με απίστευτο τρίποντο στα 4 δέκατα πριν τη λήξη και έδωσε στην Παρτίζαν το προβάδισμα στη σειρά με break (87-89).

Και στο τέλος κερδίζει... η Παρτίζαν! Δια χειρός Κέβιν Πάντερ. Ο άσσος των Σέρβων ευστόχησε σε τρίποντο με την ασφυκτική άμυνα του Γιαμπουσέλε και «εκτέλεσε» τη Ρεάλ μπροστά στο κοινό της.

Με το τελικό 87-89 έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στη μεταξύ τους σειρά που θα έχει συνέχεια στη Μαδρίτη και πραγματοποίησε ένα σπουδαίο break!

Ο Πάντερ χάλασε...το πάρτι του Ντεκ στην τελευταία περίοδο που πρωταγωνίστησε για τους γηπεδούχους που ρίχνουν κλεφτές ματιές στον Ταβάρες (αγωνίστηκε για 21:50 και δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι έχοντας δέσει το γόνατό του).

Ο αγώνας

Η Παρτίζαν έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα διάθεση να τρέξει και να δημιουργήσει ρήγματα στη Ρεάλ, κάτι που κατάφερε κυρίως με το περιφερειακό σουτ του Σμάιλαγκιτς που ξεκίνησε με 3/3 για το 6-14 στο 5'. Οι γηπεδούχοι έψαχναν τις λύσεις που θα τους ξεκολλούσαν από το σκορ και με ένα γρήγορο 5-0 με Ντεκ και Ταβάρες μείωσαν (10-14) πριν το νέο τρίποντο του Αβράμοβιτς. Οι δύο άσσοι της Ρεάλ με συνεχόμενους πόντους κρατούσαν κοντά την ομάδα τους, ωστόσο ήταν οι μοναδικοί που απειλούσαν την παραγωγή των Σέρβων. Ο Γιαμπουσέλε έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (20-19) στο 9' ενώ η περίοδος έληξε ισόπαλη.

Ο Χάνγκα μπήκε στην εξίσωση και διατήρησε την ίδια φόρα για την ομάδα του Ματέο που με οκτώ διαδοχικούς πόντους πέρασε μπροστά με 8 (30-22) με τον Λεντέι να βάζει «στοπ» λίγο αργότερα και τον Λεσόρ να γράφει το 30-28 μετά από κλέψιμο και κάρφωμα. Ο Πάντερ έδωσε συνέχεια στην τρομερή ευστοχία της Παρτίζαν από τα 6.75μ. σε ένα σημείο που οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (37-36) και κράτησε ψηλά τα στάνταρ του με 13 πόντους σε εκείνο το διάστημα για στείλει στο +7 ξανά τους φιλοξενούμενους (39-46) 1 λεπτό πριν το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/23 από το δίποντο, 4/11 από το τρίποντο και 21 ριμπάουντ. Από την άλλη, οι Σέρβοι κατέγραψαν 7/16 δίποντα, 8/14 τρίποντα με 13 ριμπάουντ. Οι ασίστ ήταν στο 11-7 και τα λάθη 6-2.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, το σύνολο του Ομπράντοβιτς παρουσίασε την ίδια δυναμική και κατόρθωσε να κρατήσει το κεφάλι στο σκορ. Το γκολ φάουλ του Λεντέι από την 5η ασίστ του Πάντερ έφερε το ματς στο 48-55 με τον Ράντολφ να μειώνει από μακριά και τον Γουίλιαμς-Γκος να στέλνει την απόσταση στο καλάθι. Μάλιστα, ο Κοζέρ ήταν εκείνος που έδωσε πάλι τα ηνία στη Ρεάλ με το 56-55. Οι εναλλαγές και οι ισοπαλίες έδιναν και έπαιρναν σε εκείνο το σημείο με τη γραμμή των βολών να προσθέτει σκορ στον πίνακα (64-63).

Η αυτοθυσία του Ρούντι (2 σερί κλεψίματα) και το σουτ του Μούσα... άναψαν τη φωτιά του WiZink Center μέχρι ο Μαντάρ να ευστοχήσει από την περιφέρεια για το 67-66 και να κρατήσει τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Ο Λεσόρ ανέβασε ρυθμούς από τη μία και από την άλλη ο Ντεκ αποτελούσε τον σταθερό πόλο της Ρεάλ (73-70). Ο Αργεντίνος πρωταγωνιστούσε και από τα δικά του χέρια έστελνε τους γηπεδούχους στο +7 (77-70) 5'37'' πριν το τέλος. Λεσόρ και Αβράμοβιτς έδιναν ανάσα στην Παρτίζαν την ώρα που ο Ντεκ έμοιαζε να είναι...άτρωτος (79-75). Ο Μούσα αστόχησε από τη γραμμή και ο Πάντερ με... τετράποντο έβαλε και πάλι μπροστά τους Σέρβους (80-81). Ο Έξουμ ακολούθησε. Ο Έξουμ με γκολ-φάουλ έκανε το 82-84 με τον Γουίλιαμς -Γκος να ισοφαρίζει (84-84) στο 1'18''. Ο Πάντερ με ζευγάρι βολών από το επιθετικό του Μούσα έκανε το 84-86 και έδωσε τη σκυτάλη στον Ντεκ. Τον τελευταίο λόγο είχε ο Πάντερ με απίστευτο σουτ για το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην επιμονή της Παρτίζαν να κάνει το break και στο απίστευτο σουτ του Πάντερ με 4 δεύτερα στο ρολόι.

Ο MVP: Ο Πάντερ με 26 πόντους, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές και 6 ασίστ συν 3 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Λεσόρ και Έξουμ που έδωσαν τις δικές τους βοήθειες.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η Ρεάλ περίμενε περισσότερα από Κοζέρ και Χάνγκα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 13/26 τρίποντα της Παρτίζαν με τα 5 του Πάντερ,

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Παρτίζαν έδειξε... τα δόντια της με την πρώτη ευκαιρία και έκανε ένα break με τον πλέον απίστευτο τρόπο. Το αποτέλεσμα φέρνει ακόμη μεγαλύτερη ψυχολογία και η συνέχεια θα έχει ενδιαφέρον. Τόσο και από μεριάς Ρεάλ που έμοιαζε να ανεβάζει ρυθμούς και να ελέγχει την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο με το τέλος να την πληγώνει.

Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 0-1

Game 1: Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 87-89
Game 2: Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν (27/4, 21:45)
Game 3: Παρτίζαν - Ρεάλ Μαδρίτης (2/5, 21:30)
Game 4*: Παρτίζαν - Ρεάλ Μαδρίτης (4/5, 21:30)
Game 5*: Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν (9 ή 10/5)