Ζάλγκιρις - Βαλένθια 95-74: Την «πάτησε» και έμεινε στο «κόλπο» των play-offs

Γιώργος Κούβαρης
Ο Πολονάρα
Η Ζάλγκιρις Κάουνας εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ διέλυσε την Βαλένθια με 95-74 παραμένοντας γερά στην υπόθεση της πρόκρισης στα φετινά play-offs της Euroleague.

Από τη στιγμή που η «Zalgirio Arena» κόχλαζε και η Ζάλγκιρις είχε το κίνητρο της νίκης, η Βαλένθια δεν μπόρεσε να αντέξει περισσότερο από 15 λεπτά.

Όπως και έγινε. Οι Λιθουανοί ήταν καταιγιστικοί και παρέμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση των φετινών play-offs φτάνοντας στο 17-15 ρεκόρ. Άλλωστε τα στατιστικά «μίλησαν» από μόνα τους. Η Ζάλγκιρις είχε 21/30 δίποντα και 14/29 τρίποντα όπως επίσης και πέντε παίκτες «διψήφιους».

Ο Λεκάβιτσους με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ακολούθησε ο Μπραζντέικις με άλλους 15 πόντους. Στον αντίποδα αυτή η ήττα ήταν καταδικαστική για τη Βαλένθια καθώς αποκλείστηκε και μαθηματικά από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ματς

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η Βαλένθια άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς παίρνοντας προβάδισμα με 14-8 έχοντας το απόλυτο στα δίποντα έως και το τέλος της περιόδου η οποία έκλεισε στο +5 (21-16) για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ένα διάστημα όπου μέτρησαν 6/6 δίποντα (!) και 2/5 τρίποντα, έχοντας ως αντίπαλο δέος τον εξαιρετικό Χασιέλ Ριβέρο ο οποίος είχε κλείσει το δεκάλεπτο έχοντας 9 πόντους με 4/4 δίποντα και 3 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τη σκυτάλη από τον Ριβέρo πήρε ο Σάνον Έβανς ο οποίος μπήκε στη «ζώνη του λυκόφωτος» ο οποίος όχι μόνο ηγήθηκε με 13 πόντους και 5/5 εντός παιδιάς για να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά βοήθησε τη Βαλένθια να πάρει και προβάδισμα στο σκορ (30-31). Παρόλα αυτά οι Μπουτκέβιτσους και Λουκοσιούνας έφεραν την Ζάλγκιρις στο +7 (44-37) με σερί 7-0 από το 37-37 ενώ έκλεισε το πρώτο μισό του ματς στο +12 (52-40) έχοντας ολοκληρώσει 12-3 επιμέρους σκορ. Ο Λουκοσιούνας ήταν ο παίκτης κλειδί με 3/4 τρίποντα, ενώ η Ζάλγκιρις είχε στο ημίχρονο 12/13 δίποντα!

Οι Λιθουανοί διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα και μετά την έναρξη της 3ης περιόδου στη «Zalgirio Arena» παίρνοντας για πρώτη φορά και διαφορά 16 πόντων (61-45) στο 23'. Με ένα 5-0 η Βαλένθια μείωσε σε 61-50 δύο λεπτά αργότερα αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν άφησαν τη Βαλένθια να πλησιάσει περισσότερο αλλά ένα τρίποντο του Αϊζάια Τέιλορ με τη λήξη του δεκαλέπτου εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (74-55).

Έκτοτε δεν υπήρξε επιστροφή για τους φιλοξενούμενους. Ο δείκτης του σκορ ξεπέρασε και τους 20 πόντους (84-61 στο 35') και ουσιαστικά μπήκαν και οι τίτλοι του τέλους του αγώνα και της νίκης της Ζάλγκιρις, με την οποία έμειναν στο «κόλπο» της πρόκρισης στα play-offs.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζάλγκιρις «πάτησε» το γκάζι στην 2η και στην 3η περίοδο , σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (35/59 στο σύνολο), πήρε πράγματα από την second unit και μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

MVP: Ο Λούκα Λεκάβισους ήταν άκρως επιδραστικός στο παιχνίδι της Ζάλγκιρις έχοντας 16 πόντους και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Πολύ καλό ματς από τους Μπραζντέικις (15π., 4ριμπ.), Πολονάρα (6π., 8ριμπ., 6ασ.) και Τέιλορ (12π., 5/6 σουτ).

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κακό ματς από τον Κρις Τζόουνς και τον Τζόνα Ράντεμπο.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Βαλένθια – Ζάλγκιρις 76-80.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 21/30 δίποντα της Ζάλγκιρις, τα 14 εύστοχα τρίποντα αλλά και η διαφορά των ριμπάουντ (33-25).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Όταν η Ζάλγκιρις πάτησε το γκάζι δεν υπήρχε περίπτωση να κινδυνεύσει. Ειδικά από τη στιγμή που έπαιζε και την... μισή της ύπαρξη όσον αφορά τα play-offs. Πλέον η μάχη φουντώνει για τα καλά καθώς οι Λιθουανοί παραμένουν γερά στο κόλπο των προημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 52-40, 74-55, 95-74.