Ζάλγκιρις - Μονακό 79-70: Πολύ σκληρή για να... πεθάνει με Μπραζντέικις

Η Ζάλγκιρις επικράτησε με 79-70 της Μονακό και δεν... παρατά τη μάχη που δίνει για να μπει στην 8άδα.

Πολύ... σκληρή για να πεθάνει η Ζάλγκιρις. Οι Λιθουανοί επικράτησαν εντός έδρας με 79-70 της Μονακό και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 16-15 και έπιασαν τη Μπασκόνια στην 8η θέση. Ο σύλλογος από το Κάουνας θα προσπαθήσει να εξαντλήσει τις πιθανότητες που έχει να βρεθεί στα playoffs και χρειάζεται να συνεχίσει με νίκες για να παλέψει για τον στόχο. Στο 20-11 έπεσαν οι Μονεγάσκοι που βρίσκονται στην 4η θέση.

Για τους νικητές ο Μπραζντέικις ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά Λόιντ και Μοτιεγιούνας είχαν από 13 πόντους. Η ομάδα του Μακσβίτις τελείωσε την αναμέτρηση με 11/20τρίποντα.

Το ματς

O Μοτιεγιούνας ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και στα μέσα της τρίτης περιόδου είχε 9 πόντους με το σκορ να είναι 9-11 υπέρ της Μονακό μέσα στο Κάουνας. Η Ζάλγκιρις ανέβασε ρυθμούς και με το τρίποντο του Ντίμσα προηγήθηκε με 25-17 στο 9'.

Το κάρφωμα του Πολονάρα έφερε τη διαφορά στο +10 (34-24) στο 13'. Ο Μπραζντέικις έγραψε το 43-35 στο 17' και έφτασε τους 10 πόντους στο ημίχρονο. Ο Οκόμπο έκανε το 48-41 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι Μονεγάσκοι επιχείρησαν μόλις 5 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά και ευστόχησαν στα δύο.

O Mάικ Τζέιμς μείωσε σε 56-51, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Λεκαβίτσιους με τρίποντο έδωσε αέρα 10 πόντων στο 29' στη Ζάλγκιρις για το 63-53. Η Μονακό έκανε το 65-58 με τον Μπλόσομγκεϊμ και ανάγκασε τον Μακσβίτις να καλέσει εσπευσμένα timeout. O Mπιρούτις έκανε το 69-60 στο 35', ενώ ο Μπραζντέικις έκανε το 74-61, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Μπουτκεβίτσιους έγραψε το 79-67 στο 38' και κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-41, 65-53, 79-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ζάλγκιρις είχε 11/20 τρίποντα, ενώ η Μονακό είχε μόλις 3/13. Επίσης οι νικητές κατέβασαν 37 ριμπάουντ αντί 25 των ηττημένων.

Ο MVP: Ο Μπραζντέικις είχε 22 πόντους με 4/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τέιλορ με 9 πόντους και 4 ασίστ και ο Μπιρούτις με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τζον Μπράουν είχε 2/7 σουτ και 4 πόντους και δεν βοήθησε επιθετικά, όπως και ο Τζέιμς με μόλις 6 πόντους και 3/9 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μονακό είχε 3/13 τρίποντα, ενώ 4/5 μέτρησε ο Μπραζντέικις.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: H Mονακό είχε επικρατήσει εντός έδρας της Ζάλγκιρις με 84-82.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζάλγκιρις πήρε μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για τα playoffs, ενώ η Μονακό θα πρέπει να συνεχίσει με νίκες για να μην χάσει την 4η θέση.