Μονακό-Βίρτους 81-68: Εδραιώνονται στην τετράδα οι Μονεγάσκοι (vid)

Ο Μάικ Τζέιμς παραμένει εκτός ομάδας ωστόσο η Μονακό (19-10) επικράτησε της Βίρτους (13-16) με 81-68 για την 29η αγωνιστική της EuroLeague και παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η Μονακό πορεύεται δίχως τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος τέθηκε επ' αόριστον εκτός ομάδας ωστόσο επιβλήθηκε εντός έδρας της Βίρτους με 81-68, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για μια θέση στην τετράδα της κατάταξης και κατ' επέκταση, το πλεονέκτημα έδρας στα play-offs.

Οι Μονεγάσκοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 19-10, ρίχνοντας τη Βίρτους στο 13-16.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο στο Πριγκιπάτο, εκεί οπου ο Τζον Μπράουν σκόραρε για το 18-15 στο 6' όμως η Βίρτους Μπολόνια βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Τεόντοσιτς, Μπακό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 21-22, σουτάροντας με 50% στο τρίποντο (4/8) και μοιράζοντας 7 ασίστ. Όσον αφορά τους Μονεγάσκους, επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ και πήραν δεύτερες ευκαιρίες κατεβάζοντας 7 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια, ο Μάρκο Μπελινέλι ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 26-31 της Βίρτους ωστόσο η Μονακό απάντησε με σερί 11-0 και προηγήθηκε με 37-31 στο 17' χάρη στις βολές του Ντονάτας Μοτιεγιούνας! Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-37 έχοντας ως σημείο αναφοράς τους Τζόρνταν Λόιντ - Έλι Οκόμπο που σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος. Ακολούθως, η Βίρτους πίεσε και ανέκτησε το προβάδισμα όταν ο Τζόρνταν Μίκι σκόραρε 5 σερί πόντους για το 47-48 στο 24'.

Σε εκείνο το σημείο οι Μοτιεγιούνας, Χολ και Ντιαλό κουβάλησαν επιθετικά τη Μονακό που προηγήθηκε με +7 (58-51, 28'). Μάλιστα ο Ντόντα Χολ ήταν εκείνος που ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 63-53 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντίδραση της Βίρτους δεν ήλθε ποτέ και η Μονακό έφτασε στη νίκη με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-37, 63-53, 81-68.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στην απόδοση της Μονακό στα τέλη της τρίτης περιόδου, όταν οι Μονεγάσκοι έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε.

Ο MVP: Ο Έλι Οκόμπο σημείωσε 21 πόντους με 6/7 βολές, 6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28:05.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντόντα Χολ βοήθησε τη Μονακό με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κάιλ Γουίμς έμεινε στο παρκέ σχεδόν 8 λεπτά, έχοντας 0/1 τρίποντο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 16 επιθετικά ριμπάουντ της Μονακό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μονακό ανέβασε την απόδοσή της στο β' ημίχρονο και έφτασε στη σπουδαία νίκη με μπροστάρηδες τους Οκόμπο, Λόιντ και Χολ.