Εφές - Παρτίζαν 84-97: «Πάρτι» για playoffs μέσα στην Πόλη

Νίκος Καρφής
H Παρτίζαν έφυγε από την Πόλη με ένα μεγάλο διπλό (84-97) κόντρα στην Εφές και έκανε τεράστιο βήμα για τα play-offs.

Μεγάλο διπλό της ομάδας του Ομπράντοβιτς μέσα στην έδρα των πρωταθλητών Ευρώπης. Η Παρτίζαν επικράτησε με 97-84 μέσα στην Πόλη και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην είσοδο της στα play-offs της Euroleague. Οι νικητές ανέβηκαν στο 16-13, ενώ η Εφές έπεσε στο 14-15 και κινδυνεύει να χάσει στο τέλος την 8άδα.

Για τους νικητές ο Πάντερ ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και με μεγάλα καλάθια , ενώ στον αντίποδα δεν έφτασαν στην Εφές οι 18 πόντοι του Κλάιμπερν. Οι Σέρβοι τελείωσαν το ματς με το αψεγάδιαστο 26/26 βολές.

To ματς

H Eφές μπήκε με το πόδι στο... γκάζι στο ματς και προηγήθηκε με 13-14 χάρη στον Κλάιμπερν στο 3'. Οι Τούρκοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και ο Λάρκιν έγραψε το 19-6, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, προβληματίζοντας την ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Η Παρτίζαν βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά με τον Λεσόρ να μειώνει σε 25-21 στο 14'. Ο Νάναλι σκόραρε για τρεις και έκανε το 30-29 στα μέσα της περιόδου. Με τον Αβράμοβιτς η Παρτίζαν πέρασε μπροστά με 35-37 στο 19'. Ο Πλάις διαμόρφωσε το 37-39 του ημιχρονου. Οι Σέρβοι είχαν 8/8 βολές και 1/7 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Έξουμ έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους φιλοξενούμενους και έκανε το 37-44 στο 22'. Κλάιμπερν και Μπράιαντ με δύο τρίποντα έφεραν γρηγορα το 43-44, αναγκάζοντας τον Ζοτς να καλέσει τιmeout. Ο Κλάιμπερν με τρίποντο έγραψε το 60-58 για το σύνολο του Αταμάν.

Ο Νάναλι με τρίποντο έκανε το 72-77 στο 34'. Ο Πάντερ έκανε το 72-85 στο 36' και έβαλε δύσκολα στους Τούρκους. Ο Λεσόρ κλείδωσε τη νίκη των Σέρβων, αφού έκανε το 74-89 στο 38'.

Tα δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Παρτίζαν έκανε φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο (20-34), ενώ είχε και 26/26 βολές.

O MVP: Ο Πάντερ σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Λεσόρ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο «ΑΦΑΝΗΣ» ΗΡΩΑΣ: Ο ΛεΝτέι ήταν καθοριστικός με 16 πόντους και βοήθησε πολύ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σίνγκλετον έπαιξε 24 λεπτά στο ματς και έμεινε άποντος με 0/2 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 26/26 βολές της Παρτίζαν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Παρτίζαν αγκάλιασε τα play-offs, ενώ η Εφές κινδυνεύει να χάσει το τρένο της 8άδας, αν δεν συνεχίσει με νίκες.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Παρτίζαν είχε επικρατήσει στη Σερβία με 82-79.