Μπασκόνια - Βαλένθια 114-75: Πήρε το ισπανικό ντέρμπι και το πλεονέκτημα για τα playoffs (vid)

Η Μπασκόνια (14-12) έκανε δικό της το ισπανικό ντέρμπι κόντρα στη Βαλένθια (13-13) με το εμφατικό 114-75 και απέκτησε πλεονέκτημα που ισοδυναμεί με τα playoffs.

Η Μπασκόνια φημίζεται για τη δύναμη της έδρα της. Και η Βαλένθια για τον... ενοχλητικό της χαρακτήρα όταν αγωνίζεται εκτός έδρας. Στο φινάλε της ισπανικής αναμέτρησης υπερίσχυσε το πρώτο.

Ακόμη και αν ο Μάρκους Χάουαρντ αγωνίστηκε για... σκάρτα 8 λεπτά, δίχως να προσφέρει στη συγκομιδή της ομάδας του. Ο Ντάριους Τόμπσον (16π.), ο Ντάλτον Χομς (24π., με 15/15 βολές) και ο Ρόκας Γκιεντράιτις (14π.) ήταν αυτοί που οδήγησαν την Μπασκόνια σε μία άνετη νίκη.

Με τη Βαλένθια να αντέχει μέχρι το τέλος της 2ης περιόδου. Και στην 3η να χάνει οριστικά την αναμέτρηση και την πιθανή ισοβαθμία. Χαοτική η διαφορά στα ριμπάουντ (43-21) και στις ασίστ (23-12).

Το ματς

Ισπανικό ντέρμπι με τα όλα του. Και με απίστευτη ταχύτητα. Τόση που κάποιος θα πίστευε ότι οι δύο ομάδες προσπαθούσαν είτε να αποφύγουν, είτε να πιάσουν η μία την άλλη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα το σκορ είχε ισορροπία (6-7, 10-12, 17-17). Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες είχαν εξαιρετική ευστοχία στα δίποντα (6/10 η Μπασκόνια, 6/11 η Βαλένθια), αλλά τη διαφορά την έκαναν οι βολές (6/6 η γηπεδούχος, 3/4 η Βαλένθια).

Η Μπασκόνια είδε τον Μάρκους Χάουαρντ να μένει άποντος στο πρώτο ημίχρονο (0/5 σουτ), αλλά τον Ντάριους Τόμπσον να κάνει ματσάρα (16π., 4 ασίστ) και τον Ντάλτον Χομς να είναι εκείνος που τράβηξε νωρίς το σκορ (12π.).

Και ο Άλεξ Μουμπρού δεν μπορούσε παρά να είναι έξαλλος με όσα έβλεπε στο παρκέ.

Η μεγαλύτερη διαφορά, υπέρ της γηπεδούχου ήταν το +11 (57-46), προτού αναλάβουν δράση ο Λόπεζ Αποστέγκι (10π., στο πρώτο ημίχρονο) και ο Κρις Τζόουνς (9π. στο ίδιο διάστημα).

Το ξεκίνημα της 3ης περιόδου άνηκε στην Μπασκόνια: Ένα επί μέρους 8-2 της επέτρεψε να φέρει τη διαφορά στους 15 πόντους (65-50). Η ομάδα του Πεναρόγια όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φρόντισε να την αυξήσει πάνω από το όριο των 20 πόντων (77-56), λίγο πριν από την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Με τη συμπλήρωση 33 λεπτών στον αγώνα, με ένα τρίποντο του Μαρίνκοβιτς έφερε το ματς στο +26 (92-66) και στην αμέσως επόμενη φάση ο Χομς, επίσης με σουτ τριών πόντων πλησίασε στο όριο των 30 (+29, 95-66).

Με το όριο της συμπλήρωσης των 35 λεπτών στο ματς, η γηπεδούχος έφτασε και στους 100 πόντους, δίνοντας μία παραπάνω γλυκιά γεύση στην επικράτηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τέλος της 2ης και στην αρχή της 3ης περιόδου, όπου η Μπασκόνια πήρε τη διαφορά που την οδήγησε στη νίκη.

Ο MVP: Ο Ντάλτον Χομς μέτρησε 24 πόντους (3/5 διπ., 1/1 τριπ., 15/15 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 19:26!

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κοστέλο είχε 15 πόντους (αρκετούς όταν είχε κριθεί το ματς), 7 ριμπάουντ, ο Γκιντράιτις 14 με 5 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε μόλις 1 πόντο σε 20:28 στο παρκέ, με 0/5 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η απίθανη διαφορά στα ριμπάουντ, 43 η Μπασκόνια, 21 η Βαλένθια.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: H Μπασκόνια ντούμπλαρε τις νίκες της, αφού είχε επικρατήσει και στην πρεμιέρα της EuroLeague με σκορ 81-71.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια δεν άφησε κανένα περιθώριο. Η Βαλένθια... διαλύθηκε μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Θα ήταν δύσκολο να διεκδικήσει κάτι σε μία κάκιστη βραδιά για τον Ντούμπλιεβιτς. Αντίθετα, η Μπασκόνια στην ίδια κακή βραδιά του Χάουαρντ είχε παραπάνω λύσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 57-48, 81-64, 114-75